Duševně nemocní u Jílkové. Drsné zážitky z Bohnic i Drábkova systému, navrch pěstitel marihuany

18.06.2015 23:42 | Zprávy

Duševně nemocní lidé v poslední době několikrát rozsévali smrt. Máme se agresivních psychotiků bát? Na tyto otázky hledala odpověď Michaela Jílková se svými hosty v diskusním pořadu Máte slovo.

Duševně nemocní u Jílkové. Drsné zážitky z Bohnic i Drábkova systému, navrch pěstitel marihuany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková

Za tradiční pultíky se postavil Ivan David, bývalý ministr zdravotnictví a dnes náměstek ředitele psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Proti němu Lucie Rybová, ředitelka Českého helsinského výboru, vedle ní pak Dušan Dvořák, adiktolog a propagátor konopí, a Eva Hůlková, která vychovává schizofrenní dceru. Na Davidově straně studia šestici doplnili soudce Pavel Plch z Okresního soudu v Mostě a Luděk Kvapil, starosta obce Kmetiněves, kde před lety vraždil sadistický pubescent a od té doby se stala symbolem boje proti duševně nemocným agresorům.

Starosta Kmetiněvsi Kvapil zahájil debatu prohlášením: „Pokud jsou ti lidé nemocní, měli by být někde léčení. Chybí registr těchto lidí. Je třeba, aby byli podchyceni, abychom věděli, kde jsou.“ A hned tím rozpálil matku schizofreničky Hůlkovou: „Já bych chtěla vědět, jak vy víte, že vy nejste blázen,“ vyjela na starostu.

Pak začala popisovat své zážitky: „Tady zcela selhal systém. Rok jsme chodili po posudkových lékařích. Na dceru koukali jako na zrůdu a nakonec jí sebrali peníze,“ popsala fungování systému za minulé vlády. Podle ní se zde tehdy zcela běžně dělali z nemocných lidí zdraví.

Náměstek David upozornil, že z léčících se lidí je jen zlomek nebezpečných, ale u těchto lidí by společnost měla umožnit, aby se léčili. Připomněl i zkušenost z USA, kde bylo zakázáno léčit proti vůli nemocného, a nastala situace, kdy tito lidé začali masově vraždit.

Po tomto výkladu Jílková rázně přešla k ředitelce Rybové: „Je to na vás, že příliš tlačíte na práva pacientů.“ Podle ředitelky Helsinského výboru je ale hlavní problém v tom, že potřební lidé nedostávají léčbu. „Marně se dovolávají psychiatrů, kteří na ně mají v průměru deset minut,“ uvedla s tím, že takovým lidem nepodává pomocnou ruku ani společnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

7:25 Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

„Nesmí se zapomínat na oběti, které nám umožnily se vůbec narodit. Nesmí se zapomínat na ta strašná …