Duševně nemocní u Jílkové. Drsné zážitky z Bohnic i Drábkova systému, navrch pěstitel marihuany

18.06.2015 23:42 | Zprávy

Duševně nemocní lidé v poslední době několikrát rozsévali smrt. Máme se agresivních psychotiků bát? Na tyto otázky hledala odpověď Michaela Jílková se svými hosty v diskusním pořadu Máte slovo.

Duševně nemocní u Jílkové. Drsné zážitky z Bohnic i Drábkova systému, navrch pěstitel marihuany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková

Za tradiční pultíky se postavil Ivan David, bývalý ministr zdravotnictví a dnes náměstek ředitele psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Proti němu Lucie Rybová, ředitelka Českého helsinského výboru, vedle ní pak Dušan Dvořák, adiktolog a propagátor konopí, a Eva Hůlková, která vychovává schizofrenní dceru. Na Davidově straně studia šestici doplnili soudce Pavel Plch z Okresního soudu v Mostě a Luděk Kvapil, starosta obce Kmetiněves, kde před lety vraždil sadistický pubescent a od té doby se stala symbolem boje proti duševně nemocným agresorům.

Starosta Kmetiněvsi Kvapil zahájil debatu prohlášením: „Pokud jsou ti lidé nemocní, měli by být někde léčení. Chybí registr těchto lidí. Je třeba, aby byli podchyceni, abychom věděli, kde jsou.“ A hned tím rozpálil matku schizofreničky Hůlkovou: „Já bych chtěla vědět, jak vy víte, že vy nejste blázen,“ vyjela na starostu.

Pak začala popisovat své zážitky: „Tady zcela selhal systém. Rok jsme chodili po posudkových lékařích. Na dceru koukali jako na zrůdu a nakonec jí sebrali peníze,“ popsala fungování systému za minulé vlády. Podle ní se zde tehdy zcela běžně dělali z nemocných lidí zdraví.

Náměstek David upozornil, že z léčících se lidí je jen zlomek nebezpečných, ale u těchto lidí by společnost měla umožnit, aby se léčili. Připomněl i zkušenost z USA, kde bylo zakázáno léčit proti vůli nemocného, a nastala situace, kdy tito lidé začali masově vraždit.

Po tomto výkladu Jílková rázně přešla k ředitelce Rybové: „Je to na vás, že příliš tlačíte na práva pacientů.“ Podle ředitelky Helsinského výboru je ale hlavní problém v tom, že potřební lidé nedostávají léčbu. „Marně se dovolávají psychiatrů, kteří na ně mají v průměru deset minut,“ uvedla s tím, že takovým lidem nepodává pomocnou ruku ani společnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama
Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…