Dusno kvůli Wollnerovi z ČT: Odchod ze sálu na slavnostní akci

12.01.2020 21:33

Předsedkyně oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jana Bobošíková si postěžovala na nekompetentní jednání ze strany orgánů, které nechtějí řešit kontroverzní reportáž České televize, jež zazněla v pořadu Reportéři ČT žurnalisty Marka Wollnera. V ní byla maminka jedné z přeživších vyhlazení Lidic označena za udavačku. I přes protesty dosud všech žijících přeživších se místo omluvy Lidičtí dočkali pouze bonboniér a kytic od ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). A kontroverzní historik, který v reportáži předkládal svá tvrzení, měl opět projev i v rámci vzpomínkové akce na výsadek Silver A. Lidická delegace se proto rozhodla opustit sál.

Dusno kvůli Wollnerovi z ČT: Odchod ze sálu na slavnostní akci
Foto: Archiv
Popisek: Památník Lidice
reklama

Bobošíková úvodem připomenula, že se ve čtvrtek na Pardubicku konal již 12. ročník setkání přeživších v rámci pietního aktu věnovanému výsadku Silver A, pardubickému odboji a tragédii v Ležákách.

Anketa

Má Milion chvilek zveřejnit, jaký plat od něj pobírá Mikuláš Minář?

99%
1%
hlasovalo: 15112 lidí


„Pietní akce se pravidelně zúčastňuje delegace lidických občanů tvořená i starostkou obce Lidice paní Veronikou Kellerovou a místopředsedou naší organizace ČSBS Lidice, přeživším lidickým dítětem Pavlem Horešovským. Já sama jsem ji od počátku podporovala nejprve jako europoslankyně, později jsem se akce jako partner účastnila jak v roli občanské, tak také v roli předsedkyně OV ČSBS,“ píše Bobošíková.

A podotýká, že letošní ročník „provázela událost, která ve dvanáctileté historii nemá obdoby“. A naráží na gesto lidické delegace, která spontánně opustila sál při přednášce historika Vojtěcha Kyncla. „Stalo se tak na protest nejen proti jeho nehorázným výrokům na adresu lidických žen (včetně nekompromisně opakovaného jednoznačného obvinění maminky paní Marie Šupíkové, přeživšího lidického dítěte, z udavačství),“ vysvětlila.

Fotogalerie: - Gauck v Lidicích

Prezident Německa Joachim Gauck navštívil v doprov...
Prezident Německa Joachim Gauck navštívil v doprov...
Prezident Německa Joachim Gauck navštívil v doprov...
Prezident Německa Joachim Gauck navštívil v doprov...
Prezident Německa Joachim Gauck navštívil v doprov...
Prezident Německa Joachim Gauck navštívil v doprov...

Naráží tak na kritizovanou část Reportérů ČT Marka Wollnera. Všichni dosud žijící přeživší vypálení Lidic se ohradili proti reportáži České televize, ve které byla maminka jedné z nich označena za udavačku, kvůli níž se celá tragédie odehrála. Přeživší v čele s osmdesátiletou Marií Šupíkovou, jejíž maminka byla za udavačku označena, to berou jako obrovskou zradu. Na protest vystoupili z organizace Ministerstva kultury, podali i stížnost přímo na adresu České televize a také do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a poslali otevřený dopis ústavním činitelům.

Reportéři ČT vycházeli z výzkumu historika Vojtěcha Kyncla, který stojí na jediném zdroji informací v osobě protektorátního četníka. Ten si ale podle historika Vojtěcha Šustka mohl vše vymyslet, což byla po válce běžná praxe. V reportáži ČT se ale o domnělém udavačství hovoří jako o jasném a nepopiratelném faktu.

Bobošíková dále podotkla, že protest měl co dočinění i s tím, že kompetentní orgány otálejí situaci, kdy přeživší lidické děti přerušily aktivní spolupráci s Památníkem Lidice, řešit. „Ministerstvo kultury jako zřizovatel Památníku Lidice je již několik měsíců plně informováno o výhradách lidických dětí. Ministr kultury Lubomír Zaorálek jim slovně vyjádřil podporu,“ zmiňuje.

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci
„Nevím, co ještě budou muset Lidičtí udělat, aby dosáhli omluvy za nehoráznosti, které očerňují životy jejich a jejich rodin. Nevím, co budou muset udělat, aby představitelé českého státu skutečně zjednali nápravu. Mají snad lidické děti, z nichž nejmladšímu je 77 let, psát další dopisy nejvyšším ústavním činitelům? Mají navzdory bolesti, které jim nové a nové výpovědi o hrůzách lidické tragédie působí, poskytovat další a další rozhovory sdělovacím prostředkům?“ táže se.

Jediné, čeho se přeživším dostalo, bylo prý jen několik bonboniér a kytic, které jim dovezl před dvěma měsíci ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Bonboniéry, kytice a vlídné slovo však podstatu problému neřeší. Plané chlácholení nenarovná pokřivování historických faktů. Bylo by tragickým završením lidického utrpení, kdyby se pro pštrosí politiku našich představitelů dočkali poškození lidičtí občané omluvy až jednou, při posledním rozloučení,“ píše k tomu Bobošíková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…