Dusno ve Washingtonu. Obama se prý na poslední chvíli snaží zabetonovat co nejvíce svých změn

28.12.2016 8:16

Novinář Daniel Anýž rozebral ve svém komentáři v dnešních Lidových novinách předávání moci mezi Barackem Obamou a Donaldem Trumpem. Jak uvádí, pod zdáním smíru se odehrává nebývalé drama.

Dusno ve Washingtonu. Obama se prý na poslední chvíli snaží zabetonovat co nejvíce svých změn
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

„Jak věděl někdejší filmový rebel a dnes už klasik, ‚sovy nejsou tím, čím se zdají být‘. A tak nějak lze vnímat aktuální předávku moci v Americe, tedy období mezi dvěma prezidenty, kdy jeden končí a je už příslovečnou chromou kachnou, ale stále může reálně tvořit politiku USA, a vedle toho zde už je nově zvolený šéf Bílého domu, který ještě nemá výkonné pravomoci, ale všichni už sledují každé jeho vyjádření a první kroky (především jím vybrané členy příští vlády USA) a jako z čajových lístků se snaží číst, jaká bude agenda příštího Bílého domu,“ uvedl svůj text Anýž.

Obama tak podle něj na poslední chvíli mohutně betonuje své dědictví, aby je nešlo jen tak snadno poničit. A na druhé straně prý stojí Trump, který se snaží Obamovu agendu zdemolovat.

„Obama před pár dny zpečetil rozkol se současnou vládou Izraele, když v Radě bezpečnosti OSN nechal projít rezoluci, odsuzující rozšiřování izraelských osad na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě. Trump ale zároveň proti Bílému domu naopak aktivně lobboval a hlasování Rady bezpečnosti skutečně znejistěl,“ podotkl příklad Anýž. Obamův postoj je dle jeho názoru rozchodem s dlouhodobým postojem USA, Trumpova otevřená opozice je pak útokem na zahraniční politiku Spojených států.

„V bleděmodrém to platí také o Trumpově vyhlášení, že Amerika musí posílit svůj vojenský jaderný arzenál. Je jedno, zda Trump reagoval na předchozí oznámení Moskvy, že ruská protiraketová obrana zničí jakékoli možné přicházející nebezpečí, či zda prostě dospěl k názoru, že americký nukleární deterrent je nedostatečný. V každém případě to jde proti současné oficiálně deklarované politice USA, Obamova zahraniční agenda je zde opět veřejně demontována ještě dříve, než v Bílém domě vůbec začal úřadovat jeho nástupce,“ podotkl také Anýž. Domnívá se rovněž, že Trump je odhodlán nenechat z domácího Obamova odkazu kámen na kameni. 

„Sovy skutečně nejsou, čím se zdají být. Jenže tentokráte nejde o filmovou představivost Davida Lynche, ale o předávku moci ve stále ještě nejsilnější demokratické zemi světa. Obama a Trump markýrují smír, ale přitom se sveřepě přetlačují. Obama chce na poslední chvíli vypálit co nejhlouběji svůj otisk do historie, Trump už má ale nastartovanou brusku, aby jeho jméno z pomyslného pomníku vyhladil,“ uzavřel.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Musela. Aňa Geislerová o zdraví Zemana. A pak jí zkazili radost

11:14 Musela. Aňa Geislerová o zdraví Zemana. A pak jí zkazili radost

Herečka Aňa Geislerová, která dlouhodobě nemá ráda prezidenta Miloše Zemana, neodolala a přihlásila …