Dvacítka škol otestuje Dobešovy smlouvy s rodiči

28.08.2011 16:56

Smlouvy s rodiči zlobivých žáků se na dvaceti vybraných základních školách budou uzavírat již v tomto školním roce. Ústavy tak otestují projekt z dílny ministerstva školství, který by podle plánu šéfa resortu Josefa Dobeše mohl vejít v platnost ve školním roce 2013/2014. Písemná smlouva by školám měla usnadnit spolupráci s rodinou problémového dítěte.

Dvacítka škol otestuje Dobešovy smlouvy s rodiči
Foto: Hans Štembera
Popisek: NEPOUŽÍVAT Vysvědčení, ilustrační foto
Dokument by měl jasně stanovovat pravidla a povinnosti dětí, rodičů i školy a navrhovat opatření při nedodržování těchto pravidel. Ministerstvo školám pošle i návrhy, jaké tresty za jednotlivé prohřešky použít. Finální podobu svých smluv si ale učitelé s rodiči budou muset sestavovat sami.

„Vnímáme to jako jednu z možností, jak společně řešit problémy ve vzdělávání a ve výchově žáků. Pokud si společně sepíšeme zásady, které budou všechny tři strany dodržovat , může se podařit rodiče i žáky přimět k větší zodpovědnosti," řekla server iDnes ředitelka anonymní devítileté školy, která se pilotního testování zúčastní.

Rodiče, kteří chtějí situaci zlepšit, opatření přivítají, míní pedagožka

Podle ní učitele běžně trápí pozdní třeba příchody do výuky, nerespektování školního řádu nebo odmítání spolupráce s pedagogicko - psychologickou poradnou. Pedagožka však přiznává, že donutit rodiče, aby své dítě do poradny vzali, smlouva stejně nemůže. Rodiče totiž nemusí dokument podepsat.

Rodičům je podle ředitelky nutné řádně vysvětlit pozitiva smluv. Nutit je k akceptování smlouvy ale škol v pravomoci nemá. „Pokud budou mít rodiče zájem na zlepšení situace, jistě budou spolupracovat. Už dnes ale víme, že někteří rodiče tuto formu spolupráce odmítnou, tak jako i další formy prevence, které jsme dosud nabízeli," přiznává pedagožka. Dodává, že na sepisování pravidel smlouvy by se v některých případech mohlo podílet i dítě. Mohlo by to prý pomoci k snadnějšímu přijetí pravidel ze strany problematického žáka.

Smlouvy by podle ředitelky měly řádně popisovat konkrétní problémy a uvádět opatření závazná pro žáka, školu i rodiče. „Dále by mohly být uvedeny další termíny schůzek, kde by se mohly řešit důsledky přijatých opatření a kde by se hodnotila jejich účinnost," dodává.

Čtěte také:

Dobeš: Smlouva s rodiči bude dobrovolná. S vymahatelností počkáme 

Reformu školství vezmu od základek, tvrdí Dobeš 

Dobeš dementoval Nečase. Chce 180 tisíc pro začínající učitele  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Roztřískáme.“ „Vrazi, rudá špína.“ Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše

7:15 „Roztřískáme.“ „Vrazi, rudá špína.“ Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše

Spolek Milion chvilek pro demokracii včera uctíval výročí invaze z roku 1968 a potlačení protestů v …