Dvě miliardy měsíčně z vašeho, to se to hrabe. Miroslav Macek jen žasne, co je v Česku možné

21.05.2021 6:46

Lékař a bývalý politik Miroslav Macek kritizuje zavedení plošného testování ve firmách, které měsíčně stojí dvě miliardy, a přitom není zpracovaná žádná analýza pozitivních dopadů testování. Testování ještě v březnu doporučili odborníci z MeSES, a přestože úředníci Ministerstva zdravotnictví varovali, že jde o finančně příliš náročnou a epidemiologicky nepodloženou věc, tehdejší ministr Jan Blatný (za ANO) plošné testování prosadil. Podle Macka může jít o účelové rozhodnutí, na kterém chtěli někteří vydělat.

Dvě miliardy měsíčně z vašeho, to se to hrabe. Miroslav Macek jen žasne, co je v Česku možné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Macek ve svém pravidelném komentáři rekapituluje zavedení plošného testování ve firmách, které je od počátku problematické. V březnu dostali úředníci z laboratorní sekce a sekce hlavní hygieničky Ministerstva zdravotnictví informace od ministra Blatného, že MeSES doporučuje testování.

Úředníci podle Mackových zpráv promptně odepsali: „Epidemiologicky nelogické, finančně ani odborně nepodložené.“ Výhrady k nápadu měl mít také náměstek ministra zdravotnictví Martin Havrda. „Testy jsou nějaké opatření, které se zavedlo ke zvýšení bezpečnosti rozvolňovacího procesu. Ale nenamlouvejme si, že mají nějaký veliký význam. Pokud je chceme po lidech vyžadovat, musíme naplánovat, kde se lidé budou testovat a kdo to bude platit. Ty testy platí pojišťovna, stojí to spoustu peněz a my nevíme, za co budeme léčit lidi! Když si pojišťovna vycucá peníze na takové věci…,“ prohlásil tehdy Havrda.

Kritikem rozsáhlého testování byl podle Mackových zdrojů také expert na zdravotní právo Ondřej Dostál. „Na rakovinu se umírá víc než na covid-19, přitom stát úhradu léků tvrdě reguluje, o výjimky se musejí nemocní soudit a byly i případy, kdy se na léčbu dětí vypisovaly veřejné sbírky. Není proto přípustné dát miliardy na plošné testy jen tak bez důsledného vyhodnocení nákladové efektivity a bez záruk nepodjatosti, a to i proto, že testování se jeví být byznysem s nemalými maržemi,“ prohlásil Dostál.

Přesto ministr Jan Blatný k Mackovu údivu v březnu testování ve firmách zavedl s tím, že je bude částečně hradit pojišťovna. „Odborné ani finanční odůvodnění celého nařízení ovšem dodnes není k dohledání. O měsíc později navíc konstatoval Nejvyšší správní soud, že nařízení o plošném testování ve firmách je nezákonné. Proč náměstek Havrda a ministr Blatný na požadavky MeSES plošně testovat přistoupili?“ podivuje se Macek.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10209 lidí
Samotní odborníci z MeSES si za plošným testováním ve firmách nadále stojí. „Ty testy byly prostě doporučené proto, že když se někdo prokáže tím testem v nějakém intervalu, tak když jde někdo na pedikúru nebo si jde dát pivo na zahrádku, snižuje se riziko, že ten člověk bude infekční. To považuji jaksi za triviální zdůvodnění. Nyní máme informace o tom, že to testování je v potlačování nákazy finančně efektivní,“ řekla tajemnice MeSES Irena Kotíková.

Jenže to podle Macka není pravda a efekt plošného testování se žádný nedostavil. „Zdůvodnění efektu plošného testování existuje v číslech i na Ministerstvu zdravotnictví a v Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Jenže je přesně opačné, než tvrdí skupina MeSES. Navíc VZP v modelaci nákladů na testování uvádí miliardové ztráty. Jak potvrzují data, za loňský rok šlo na testování téměř sedm miliard a jen v letošním roce, od ledna do konce dubna, tedy za necelých pět měsíců, odteklo z veřejného pojištění na antigenní a PCR testování 7,6 miliardy. Jde o částku zhruba dvě miliardy měsíčně,“ vypočítává šílené částky Macek.

Za celou věcí tak podle něj může být střet zájmů v rámci skupiny MeSES a Ministerstva zdravotnictví. „Ministerští úředníci navíc upozorňují na to, že dosud nikdo neřešil, zda externí poradci, podle nichž se vedení ministerstva celou dobu řídí, nejsou náhodou ve střetu zájmů, neboť kupříkladu jeden ze členů skupiny MeSES Rastislav Maďar je členem dozorčí rady firmy Avenier, která patří mezi největší distributory zdravotnického materiálu a léčiv v České republice,“ všiml si Macek, který za vším vidí možnou levárnu.

„Tajemnice MeSES Kotíková prohlásila, že testování je finančně efektivní. Teď je na policii, aby prokázala, pro koho,“ dodal Macek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Kotleba drtil vládu. „A co pak, odvezete je do lágru?“ Slovensko ve varu

8:28 VIDEO Kotleba drtil vládu. „A co pak, odvezete je do lágru?“ Slovensko ve varu

Na Slovensku přijali zákon, který zvýhodňuje očkované před neočkovanými. Marek Kotleba, bratr asi ne…