Dycky Most? „Je to prasárna. Jako co to je?“ Ekologové se zlobí

9. 2. 2019 20:29

Už i ekologové se vezou na vlně hlášky „Dycky Most!“, ale u všech zastání nenacházejí. Ze sloganu z nového komediálního seriálu, natáčeného v místech, která město neukazují moc lichotivě, se někteří popadají za břicho. Zelení aktivisté jej ale vytahují zcela vážně v boji proti uhlobaronům, kvůli nimž tenhle horší Most musel vzniknout, a co že je to za „prasárnu“. „Žiješ v minulosti, kámo. Tady hájíš nějaký feudální principy…“ „Stop. Zbavme se závislosti!“ volají lidé z Greenpeace, kteří také sledují komedie.

Dycky Most? „Je to prasárna. Jako co to je?“ Ekologové se zlobí
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vyloučených lokalit přímo v centru Mostu. Před pár dny tu v bloku 386 došlo k násilnému činu po dlouhodobém zastrašování.
reklama

Tady rozhodně nebyl „dycky Most“

Kromě hlášky „Dycky Most!“ ze seriálu Most!, který v posledních týdnech trhá rekordy sledovanosti na České televizi, svým životem už žije také přímo hastag  #dyckymost. V rámci své stálé kampaně proti těžbě uhlí s ním mimochodem začalo po posledním odvysílaném díle pracovat i uskupení Greenpeace. Na svém facebookovém profilu tento týden zveřejnilo letecký snímek současného města Mostu a velkého Jezera Most, které se rozkládá na území někdejšího královského města, Starého Mostu, který byl zbourán kvůli těžbě hnědého uhlí.

#dyckymost? Spíš #tuBylMost. Královské město Most zmizelo v 70. letech minulého století v hnědouhelné těžební jámě, teď je z něj jezero,“ upozorňují ekologové a přidávají v souvislosti s tím výzvu: „Zbavme se závislosti na uhlí, zapojte se na https://www.greenpeace.org/czech/zapoj-se/stop-uhli/

Stejně jako celý seriál „Most!“, tak i tento příspěvek ekologické organizace vyvolal dva typy reakcí. Někteří se zelenými aktivisty souhlasí a vyjadřují lítost nad zničeným městem.

Martina Lázničková například napsala: „Nejen zničená příroda, ale nenávratně ztracená historie.“

Antonín Pospíšil napsal: „Zbourat krásné historické město je prasárna. A je úplně jedno, jestli se tam pak těží uhlí nebo točej větrný elektrárny.“ Ne všichni ale propadají stejné lítosti, jak například tomuto pánovi odpověděl David J. Jarkovský: „Žiješ v minulosti, kámo. Tady hájíš nějaký feudální principy. Jako co to je?!“

Statutární město Most mělo ještě nedávno vlastní expozici Starého Mostu. Nové vedení města v čele s Janem Paparegou ji ale bohužel v prosinci 2015 nechalo zavřít.

Komunisti a kostel „naruby“ – skutečnost?

Přestože příspěvek od Greenpeace ve spojení s hláškou z hojně sledovaného seriálu možná není nijak výrazně k věci, alespoň zviditelňuje severočeské město z pohledu jeho neotřelé historie, která nemá v rámci republiky obdoby. Symbolem zbouraného města jsou i v samotném seriálu „Most!“ zmínky o kostelu, který je otočen na nesprávnou stranu.

Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie se v sérii objevil hned v samotné úvodní části a nesprávná lokalizace sakrální stavby byla zdůrazněna hlavním hrdinou Luďanem i v rámci jeho pozvání do Pošty pro tebe. „Mohl bys tam říct celému národu, jak tady komunisti přestěhovali kostel kvůli dolům, a přitom ho otočili na úplně jinou světovou stranu,“ říká farář v podání Cyrila Drozdy.“ Luďan skutečně před moderátorkou Ester Janečkovou následně brojil: „Ten kostel se prostě musí otočit, aby byl orientovaný na východ a mohl se znovu vysvětit.“ Jde především o to, že na východ by měl být směrován oltář, tedy směrem ke Svaté zemi.

 foto

Přestože seriál obsahuje řadu fikcí, tohle je skutečná faktografická informace. Chrám byl v roce 1975 v rámci likvidace Starého Mostu přesunut po kolejích o 841 metrů. Přesouval se za pomoci čtyř kolejí a brzděn i tlačen byl hydraulickými válci. Posouvání architektonického gotického skvostu trvalo skoro měsíc. V Guinessově knize rekordů je zaevidováno jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

Špatně otočený kostel se díky seriálu stává i obsahem vtipů. Komentář je ze stránky „Snědá tíseň“.

Most, město fikce…

Ačkoli se kostel nevyužívá k náboženským účelům a neslouží se v něm církevní mše či podobně, tak vysvěcen už ale je. Stalo se tak ovšem až po pádu komunistického režimu, když byl v roce 1993 vysvěcen biskupem Josefem Koukalem.

Starou historii původního královského města dnes připomíná i zdálky viditelná dominanta města – hrad Hněvín, na kterém byl vězněn Edward Kelley, legendární alchymista známý například i z filmu Císařův pekař a Pekařův císař. Tento architektonický skvost, mimochodem obklopený jedinečnými vinicemi, je ale v podstatě fikcí: jde totiž o repliku původního hradu ze 13. století. Zbořen byl po třicetileté válce v roce 1653, současná kopie stavby pochází až z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Právě z jeho hradeb je dobrý výhled na celou, těžbou narušenou, měsíční krajinu i unikátní jezero, které zalilo původní důl v místě Starého Mostu.

Replikou je koneckonců i zmíněný kostel, původní bazilika ze 13. století vyhořela v roce 1515 a na jejím místě byl postavena nová stavba.

Nedaleko kostela měl jako památka na historii někdejšího krásného města vzniknout MiniMost – park miniatur podle zbouraného Starého Mostu. Projekt, který měl být realizován už v letech 2010-11, ale dosud nevznikl a vzhledem k osudu i „prozatímní“ expozice starého města se možná ani nevzkřísí.


Město Most doplnilo tento týden 6 lokalit mezi „filmová místa Mostu“. Zahrnulo mezi ně právě i zmíněný kostel a hrad, které se objevily v seriálu „Most!“.


Opravdový Most je memento mori

Co je v Mostě opravdové, původní, a co je skutečně Most, je tak otázkou do pranice. Pod příspěvkem organizace Greenpeace na to mimochodem upozorňuje jeden z diskutérů, Markus Der Weise:

„No vlastně to staré historické město bylo Mostem jen velmi krátkou dobu. Byl to totiž Brüx (chcete-li Brix) po několik století. Až ten shluk posprejovanejch panelů v současnosti je skutečným Mostem. Takovým mementem mori pro další generace, který budou ale stejně dělat ty samý blbosti furt dokola. Takže to asi můžeme taky zbourat,“ píše a – možná cynicky – k tomu dodává:

„Tohle se mi líbí, je to takový zlý téma.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…