Džamila Stehlíková burcuje: Když se občanská společnost nepostaví extremistům, spadneme zpět do područí Ruska

14.11.2017 22:03

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková vidí hlavní problém nedávných projevů nenávisti vůči lidem jiné rasy, odlišné pleti a jiného náboženství v samotných politicích. Podle ní právě oni vytvářejí negativní, nenávistnou atmosféru.

Džamila Stehlíková burcuje: Když se občanská společnost nepostaví extremistům, spadneme zpět do područí Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Džamila Stehlíková

Nedávno základní škola v Teplicích čelila řadě urážek za zveřejněnou fotografii třídy, kde většinu tvořily děti z první třídy arabského či romského původu. Nepříjemný incident se stal také jednomu Afričanovi v pražské tramvaji, kterého napadli fotbaloví fanoušci, informoval server Týden.cz.

Tyto incidenty se odehrály v době, kdy OSN poslala doporučení na základě svého přezkumu o stavu lidských práv v naší zemi. OSN tvrdí, abychom zlepšili integraci Romů a bojovali s rasismem a islamofobií.

Podle Stehlíkové jsou tato doporučení namístě. „Atmosféra ve společnosti se zhoršuje. Bojí se nejen lidé s odlišnou barvou pleti a náboženstvím, ale i jejich okolí. Je to výsledek aktivit našich politiků, kteří vědomě rozdmýchávají nenávist,“ uvádí svůj pohled na věc.

Naštěstí se v Česku najdou i politici, kteří incidenty odsoudili. Podle vedoucí české delegace v Radě OSN pro lidská práva Martiny Štěpánkové se ale neozývají dostatečně výrazně. „Útok v tramvaji odsoudili například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Mělo by to ale zaznívat hlasitěji a ze širšího spektra. Občanská společnost by je měla tlačit k tomu, aby byli aktivnější,“ nabádá.

Stehlíková ale neviní je politiky, ale i samotnou společnost. „Je pasivní a nebrání se, to je nehorší, ta pasivita lidí. Incident v pražské tramvaji proběhl tak, že ostatní cestující nezasáhli. Existuje tu mlčící většina, a pokud nebudeme bránit demokracii, spadneme zpět do područí Putinova Ruska, které podporuje extremistická hnutí a strany v celé Evropě,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…