Džamila Stehlíková výbušně k majitelům zbraní: Zbraň posiluje pocit moci. A jako psychiatrička vím, že ji často vlastní jedinci...

05.03.2019 20:19

Získat zbrojní průkaz je podle psychiatričky Džamily Stehlíkové v Česku až příliš jednoduché, k držení zbraně jsou prý nutné psychotesty. Nesouhlasí s ní ale David Karásek ze Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní. Upozorňuje, že psychotesty by stejně mohli lékaři prodávat a přibylo by papírování, informoval server iDNES.cz.

Džamila Stehlíková výbušně k majitelům zbraní: Zbraň posiluje pocit moci. A jako psychiatrička vím, že ji často vlastní jedinci...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Revolver, ilustrační foto
reklama

V loňském roce v Česku přibylo přes tisíc nových držitelů zbrojního průkazu. Policie jich celkem evidovala téměř 304 tisíc, tato čísla Stehlíkovou doslova děsí. „Cítím se být ohrožena, vzhledem ke svému povolání vím, že často zbraň vlastní jedinci, kteří se neumějí chovat v krizové situaci,“ říká s obavou, že zbraň jim umožňuje ve zkratu někomu ublížit.

Zvyšuje podle jejího názoru pocit moci. „Čím více moci máte, tím více jí chcete. Začínáte na pistoli a můžete skončit u raketometu a tanku,“ podotkla. Karásek uvádí, že v roce 2018 bylo zneužito dvadvacet zbraní. „To je ale pouhý zlomek těch, které jsou registrované,“ uvedl s tím, že vzhledem k těmto faktům se nebojí.

Nemyslí si, že by psychotesty pro držení zbraně byly nutností. „V roce 2006, kdy byla statistika zavedena, byla zbraň zneužita ve 160 případech. Od té doby se tato tendence snižuje. Nevidím důvod, proč zavádět psychotesty,“ dodal.

Stehlíková ale upozorňuje, že neexistují centrální registry pro psychicky nemocné lidi. „Když někdo o zbrojní průkaz žádá, tak nevíte, zda nebyl v minulosti hospitalizován,“ sdělila Stehlíkovi a doplnila, že i když obvodní lékař může žadatele poslat k psychiatrovi, nemá dostatečnou kvalifikaci na to, aby komplikovanější onemocnění identifikoval. Masový vrah z Brodu a nedávno odsouzený „první český terorista“ jsou podle Stehlíkové produktem moderní doby, globalizace a frustrace.

Nyní Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní pracuje na vylepšení legislativy. Chtějí prý navrhnout, aby psychologický posudek odesílal rovnou lékař. Nyní jej předává sám žadatel, který ho může zfalšovat. Ministerstvo vnitra předložilo z kraje letošního roku k diskusi pracovní verzi nového návrhu zákona o zbraních. Jednu z nejdiskutovanějších podmínek – povinné psychotesty pro držitele zbraní – však ani nová legislativa neobsahuje.

A do české zbraňové legislativy zasáhla také Evropská komise. Soudní dvůr EU se bude v úterý 5. března zabývat žalobou, kterou Česká republika napadla změny směrnice o zbraních z roku 2017, zakazující některé poloautomatické zbraně či určité typy zásobníků.

  • Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…