EU chce zregulovat spermobanky

19.06.2025 13:31 | Monitoring

Evropská unie zvažuje omezení počtu dětí počatých od jednoho dárce spermatu kvůli obavám z nechtěného incestu a psychické újmě budoucích generací. Zatímco každá země EU má vlastní limity pro využití jednoho dárce, pro přeshraniční dárcovství žádný limit neexistuje. S návrhem na omezení přišlo osm zemí v čele se Švédskem.

EU chce zregulovat spermobanky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V Evropě roste počet porodů počatých od dárců z reprodukčních klinik a jelikož se v mnoha zemích nedaří získat dostatek místních dárců, komerční kryobanky stále častěji posílají spermie nebo vajíčka přes hranice, někdy od stejného dárce do více zemí. Osm zemí EU nyní přišlo s návrhem, aby tato praxe byla zákonem omezena.

Ve většině zemí EU platí vnitrostátní omezení počtu dětí, které mohou být počaty od jednoho dárce, přičemž maximální limit je deset, jak umožňuje zákon ve Francii, Itálii nebo Polsku. Pro přeshraniční dárcovství však žádný limit neexistuje, což údajně zvyšuje riziko možných zdravotních problémů spojených s jedním dárcem a také psychologický dopad na děti, které zjistí, že mají desítky nebo dokonce stovky nevlastních sourozenců.

Vytvoření mezinárodního limitu v rámci EU nyní chce prosadit Švédsko, podporované dalšími sedmi zeměmi. „Tato otázka zůstávala příliš dlouho nevyřešena,“ řekl serveru Politico jeden z belgických úředníků a dodal, že „mezinárodní limit je prvním krokem správným směrem“.

Limit by zabránil vysokému počtu dětí počatých od stejného dárce. „Nechceme, aby genetičtí nevlastní sourozenci zakládali rodiny,“ vysvětlovala výzkumná pracovnice švédské Národní rady pro lékařskou etiku Carolina Östgrenová.

Podle zjištění švédské etické rady totiž švédské kliniky ve velkém prodávají darované sperma do zahraničí, což vede k tomu, že jeden dárce může být otcem více než 50 dětí. Kliniky takto postupují kvůli komerčním důvodům, aby překročily vnitrostátní limity.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Sankce proti Rusku

Vy opravdu vidíte v sankcích nějaký přínos proto, aby Putin válku ukončil? Já upřímně nevidím žádný. Určitě lepší něco než nic, ale myslíte, že sankce válku ukončí? Kdyby tomu tak bylo, už by přeci skončila nebo ne? A co přesně myslíte těmi bezpečnostními zárukami, které bychom měli poskytnout Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Turek je na straně vítězů. Pavel by si to měl uvědomit

12:11 Klára Samková: Turek je na straně vítězů. Pavel by si to měl uvědomit

Nejdříve šílenci, pak proroci, pak časní příznivci a nakonec všichni, i ti, kdo přišli pozdě. Advoká…