EU dělá chyby, ale musí zůstat jednotná, myslí si ministr obrany Stropnický i americký generál

06.10.2015 23:08

České televizi poskytl exkluzivní rozhovor vrchní velitel americké armády v Evropě, generál Ben Hodges, jenž se kriticky vyjádřil na adresu Ruska. Komentář přidal i bezpečnostní analytik František Šulc, podle něhož se možná Moskvě podaří přesvědčit Západ, že se neobejde bez syrského diktátora Bašára Asada. Do vysílání vstoupil také ministr obrany Martin Stropnický, který informoval o průběhu jednání Bezpečnostní rady státu.

EU dělá chyby, ale musí zůstat jednotná, myslí si ministr obrany Stropnický i americký generál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska
reklama

Podle generála je teď zcela zásadní, aby aliance držela pohromadě, což se povedlo především v době protiprávní ruské invaze na Krym. „Důležité je, aby také EU zůstala jednotná... Rusko zůstává v pozici carského Ruska a myslí si, že má právo na nějakou svou sféru vlivu,“ podotkl generál s tím, že toto uvažování by se v Rusku mělo změnit.

Pár slov padlo i na adresu české armády, která plní své závazky v NATO, ale podle hosta má na svých bedrech příliš mnoho úkolů na to, jaké má k dispozici finanční prostředky.

Do vysílání ČT vstoupil v přestávce jednání Bezpečnostní rady státu také ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který oznámil, že česká armáda pomůže Maďarsku při ostraze hranic EU. Maďarům pošleme především techniku.

Prozradil také, že se prezident Zeman ptal, zda se nepřipojíme ke Slovensku v soudní žalobě na uprchlické kvóty. „Evropská unie selhává v ostraze hranic, ale já při vší kritičnosti cítím potřebu hájit jednotu EU,“ podotkl k tomu Stropnický. Dnes prý sice jsme za černé ovce, ale ještě nejsme v totální izolaci a rozhodně se tam nechceme dostat, o čemž byl prý prezident na jednání rady zpraven.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Bezpečnostní analytik František Šulc následně doplnil, že třetí světová válka na území Sýrie či v Pobaltí podle jeho názoru nevypukne. Ale když ministr obrany Stropnický říká, že Unie selhává, měli bychom si uvědomit, že i my jsme Unie. „Tedy selháváme i my,“ vyjádřil názor. Typickým rozhodnutím, které mnoho nevyřeší, je „shoda“ na kvótách. To je typický úřednický nápad, podle něhož si narýsujeme tabulku, zaplníme ji nějakými čísly, ale reálné řešení krize to nepřinese.

Pokud jde o Sýrii, Rusku jde o to, aby přesvědčilo Západ, že bez syrského diktátora Bašára Asada to nejde. A teoreticky se to Moskvě může podařit, pokud se dobře skloubí vzdušné operace ruské armády a pozemní operace Asadových jednotek. „Bez pozemní operace situaci v Sýrii nevyřešíme,“ zdůrazňoval v této souvislosti Šulc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí

6:13 Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí

Pokud teď hned nezačneme přemýšlet o své změně, tak na sebe pošleme něco daleko horšího, než je koro…