EU mohla být pružnější ve vztahu k Ukrajině, míní Rusnok

29. 11. 2013 14:35

Hlavní příčiny odmítnutí Ukrajiny podepsat asociační dohodu s Evropskou unií spočívají podle českého premiéra Jiřího Rusnoka v politické a ekonomické situaci země. Nicméně i Evropská unie mohla být v něčem pružnější, poznamenal premiér po skončení summitu Východního partnerství ve Vilniusu.

EU mohla být pružnější ve vztahu k Ukrajině, míní Rusnok
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jiří Rusnok v Mostě
reklama

Předseda české vlády poukázal na to, že velkou roli hraje z ukrajinského hlediska časový horizont. "Myslím, že krátký a střední horizont převážily v jejich zájmech nad horizontem dlouhodobým. A to se mi zdá být klíčový problém, proč k tomu očekávanému podpisu asociační dohody nedošlo," řekl.

Rusnok ujistil, že postoj Česka se nemění - je nadále pro ponechání otevřených dveří jak Ukrajině, tak dalším východním partnerům. ČR podle něj chce být v tomto procesu aktivní a nabídla, že příští rok na jaře uspořádá v Praze konferenci, jež by "agendu Východního partnerství udržovala v chodu na pokud možno nejvyšší úrovni".

Další již naplánovaný summit Východního partnerství se má konat v Rize až v roce 2015. Podle premiéra z nezdaru podpisu dohody o přidružení Ukrajiny plyne pro EU poučení. "Možná musíme být trochu akčnější v tom, co jsme schopni našim partnerům na Východě nabídnout a jak rychle," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…