EU nepřišla ani o korunu a zatýká se? diví se šéf operačního programu

03.07.2012 16:53

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v úterý podnikli razii do budovy úřadu Regionálního operačního programu Severozápad v Ústí nad Labem. Zatčeni měli být celkem čtyři lidé, z nichž dva byli zaměstnanci úřadu. Ředitel ROP Severozápad Pavel Markvart se podivuje nad důvody jejich obvinění.

EU nepřišla ani o korunu a zatýká se? diví se šéf operačního programu
Foto: tan
Popisek: Ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart
reklama

Jak Markvart řekl pro ParlamentníListy.cz, ani jeden z dotčených projektů nebyl nikdy proplacen.

„Rozhodně jsem velice překvapen. V případě obou těchto našich zaměstnanců, našeho právníka i vedoucí územního odboru, jsem přesvědčen, že jsou to čestní a spolehliví lidé a nemyslím si, že by byli schopni provádět trestnou činnost,“ hájí své podřízené. Jde o právníka úřadu Jana Martinovského a vedoucí odboru Irenu Kotlanovou.

EU nepřišla ani o korunu. Obvinění prý nesedí

Zásadní podle něho však je, že policie uvolnila informaci, že se zatčení týká předchozí domovní prohlídky, která v budově úřadu proběhla 1. června. „Když se zamyslím nad tím, které projekty byly v zájmu Policie České republiky, které si od nás odnesla, tak ani jeden z těch projektů nebyl proplácen. To znamená, pokud jsou oni obviněni z poškozování finančních zájmů evropských společenství, tak já nevím, jakým způsobem mohly být finanční zájmy evropských společenství poškozeny, jestliže ty projekty nebyly proplaceny,“ podivuje se ředitel Markvart v reakci pro ParlamentníListy.cz

„Je to podivné. Z těch projektů, které zajímají policii, je jeden takový, že nikdy nebyla podepsána smlouva o dotaci, nikdy tam nešla ani koruna. U dvou dalších sice byla podepsána smlouva, ale ten příjemce smlouvu sám vypověděl. Pouze u čtvrtého projektu je smlouva stále platná, ale náš úřad tento projekt neproplácí z důvodu, že ten projekt sám v této chvíli šetří a zajímá se o jeho cenu, a proto tam nebylo rovněž nic proplaceno. Nejsem sice právník a možná se pletu, ale vůbec mi to nedává smysl. Selský rozum ale říká, že ani v jednom případě finanční zájmy evropských společenství nebyly poškozeny,“ konstatoval.

Bez zajímavosti podle jeho slov není ani role žalobkyně Lenky Bradáčové, která je v tomto případě podle informací policie dozorujícím státním zástupcem. „Je ale zajímavé, že když se mluvilo o téhle věci v souvislosti s onou domovní prohlídkou, tak tam se Bradáčová bránila, že v tom dozorující státní zástupkyni nedělala. Nyní byli obviněni dva moji kolegové a ona tam zainteresována je. Podle policie spolu tyto dvě akce, tedy prohlídka policie a dnešní zatýkání, souvisí. Paní doktorka Bradáčová asi ví, co činí, je to svéprávný člověk,“ uvedl ředitel ROP Severozápad.

Policie odmítla sdělit informace, Bradáčová to médiím vzápětí řekla

Ten ale shledává drobný rozpor v tom, že minulý případ, který souvisel s první policejní razií v úřadě z 1. června, podle svých slov Lenka Bradáčová nedozorovala a tento případ dozoruje a policie přitom říká, že to spolu bezprostředně souvisí.

„Zajímavé je, že souvislost těchto dvou případů paní Bradáčová sdělila médiím, ale mě policie řekla, když jsem telefonicky mluvil s velitelem expozitury ÚOOZ v Teplicích, že v tuto chvíli mi nemůže říct, o které projekty se jedná. Vzápětí to ale paní doktorka Bradáčová médiím řekla,“ nechápe postup policie a státního zastupitelství Pavel Markvart v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Vedle dvou současných zaměstnanců Regionálního operačního programu Severozápad měl být zatčen i jeho bývalý ředitel Petr Kušnierz, který byl policí zadržen už loni v březnu také v souvislosti s dotacemi a nyní čelí obžalobě z korupce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

22:43 Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček přinesl komentář k současné situaci, kdy lidé i firmy se bojí krize …