EU odsoudila útok na Mariupol, hrozí zhoršení vztahů s Ruskem

24.01.2015 21:21

Evropská unie důrazně odsuzuje dnešní bombardování města Mariupol proruskými rebely a upozorňuje, že zostření bojů na východě Ukrajiny může dál vážně zhoršit vztahy s Ruskem. Podle agentury AFP to uvedla v prohlášení šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová poté, co povstalci oznámili, že na město zaútočili.

EU odsoudila útok na Mariupol, hrozí zhoršení vztahů s Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

"Tato eskalace nevyhnutelně povede ke zhoršení vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem," varovala Mogheriniová. "Žádám Rusko, aby využilo svůj silný vliv a zastavilo veškerou vojenskou, politickou a finanční podporu vůdců separatistů v zájmu odvrácení katastrofálních důsledků pro celý svět," dodala podle AFP.

Vůdci proruských povstalců na východě Ukrajiny v posledních dnech dali najevo, že už nemají zájem o jednání a že zahájí ofenzivu proti ukrajinským ozbrojeným silám. Dnes zahájili útok na Mariupol, kde podle zatím posledních informací výbuchy zabily 27 lidí a 90 utrpělo zranění. Po prvotním popírání odpovědnosti vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko oznámil, že začala ofenziva.

Rusko tvrdošíjně popírá, že by proruským separatistům v Luhanské a Doněcké oblasti posílalo vojenskou pomoc, ať už vojáky nebo zbraně. Kyjev a západní země ale tvrdí, že z Ruska jsou na Ukrajinu stále přesouvány zbraně, včetně těžkých a početné jednotky. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na Ukrajině válčí na 9 000 ruských vojáků.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

16:06 Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tis…