EU odsoudila útok na Mariupol, hrozí zhoršení vztahů s Ruskem

24.01.2015 21:21 | Zprávy

Evropská unie důrazně odsuzuje dnešní bombardování města Mariupol proruskými rebely a upozorňuje, že zostření bojů na východě Ukrajiny může dál vážně zhoršit vztahy s Ruskem. Podle agentury AFP to uvedla v prohlášení šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová poté, co povstalci oznámili, že na město zaútočili.

EU odsoudila útok na Mariupol, hrozí zhoršení vztahů s Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

"Tato eskalace nevyhnutelně povede ke zhoršení vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem," varovala Mogheriniová. "Žádám Rusko, aby využilo svůj silný vliv a zastavilo veškerou vojenskou, politickou a finanční podporu vůdců separatistů v zájmu odvrácení katastrofálních důsledků pro celý svět," dodala podle AFP.

Vůdci proruských povstalců na východě Ukrajiny v posledních dnech dali najevo, že už nemají zájem o jednání a že zahájí ofenzivu proti ukrajinským ozbrojeným silám. Dnes zahájili útok na Mariupol, kde podle zatím posledních informací výbuchy zabily 27 lidí a 90 utrpělo zranění. Po prvotním popírání odpovědnosti vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko oznámil, že začala ofenziva.

Rusko tvrdošíjně popírá, že by proruským separatistům v Luhanské a Doněcké oblasti posílalo vojenskou pomoc, ať už vojáky nebo zbraně. Kyjev a západní země ale tvrdí, že z Ruska jsou na Ukrajinu stále přesouvány zbraně, včetně těžkých a početné jednotky. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na Ukrajině válčí na 9 000 ruských vojáků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…