EU rozšířila sankce na řadu Rusů v čele s šéfy tajných služeb

26.07.2014 8:10

Evropská unie rozšířila své sankce za ruský přístup k Ukrajině na řadu předních ruských činitelů, včetně šéfa kontrarozvědky FSB Alexandra Bortnikova a ředitele rozvědky SVR Michaila Fradkova. Seznam 15 dalších postižených Rusů či Ukrajinců a 18 firem a organizací Brusel dnes zveřejnil ve svém oficiálním věstníku, uvedla agentura Reuters.

EU rozšířila sankce na řadu Rusů v čele s šéfy tajných služeb
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Dalšími potrestanými jsou předseda kremelské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev nebo čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Ten je tam zřejmě za to, že v oddílech vzbouřenců operujících na Ukrajině je podle ukrajinské tajné policie SBU mnoho Čečenců, kteří prý patří k nejradikálnějšímu křídlu rebelů. Kadyrov, který je Putinovým oblíbencem, ale opakovaně tvrdí, že za působení Čečenců v zahraničí neodpovídá.

Mezi organizacemi podléhajícími sankcím jsou nově samozvané útvary Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika. Brusel zde také zařadil krymské přístavy Sevastopol a Kerč, které po anexi poloostrova získalo Rusko.

Sankce EU se nyní týkají 87 jednotlivců a 20 organizací. Všichni z nich mají zákaz vstupu do EU a pokud se jejich aktiva objeví v některé evropské bance, musí být zmrazena. Evropské firmy mají s organizacemi uvedenými na seznamu zakázáno obchodovat.

Nové sankce přicházejí za odmítání Moskvy přispět k uklidnění situace na Ukrajině

Rozhodnutí o rozšíření sankcí proti Rusku za odmítání Moskvy přispět k uklidnění situace na Ukrajině padlo na schůzce nejvyšších představitelů zemí EU už 16. července. Ve čtvrtek EU oznámila, že v reakci na ruský postup hodlá také výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účastí na finančních trzích a širšími ekonomickými sankcemi poškodit ruské hospodářství.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy napsal v dopise šéfům zemí EU, že v Bruselu „vzniká shoda" ohledně podoby přísnějších protiruských sankcí. Z dopisu, jehož obsah zpřístupnil v pátek večer na svém webu deník Financial Times, plyne, že budoucí sankce by se neměly například týkat plynárenství a v oblasti zbrojních technologií by měly platit jen pro budoucí kontrakty. Francie tak zřejmě nebude omezena ve splnění své dodávky přinejmenším jedné ze dvou bitevních lodí do Ruska.

Konečná podoba Van Rompuyova návrhu vznikne podle textu dopisu v nejbližší době a velvyslanci unijních zemí by o ní měli definitivně rozhodnout v úterý. Pokud se tento návrh „evropského prezidenta" uskuteční, nemusel by se tak kvůli spuštění sankcí příští týden scházet mimořádný summit Evropské unie.

Z dosavadních diskuzí mezi velvyslanci osmadvacítky podle dopisu také vyplynula potřeba zachovat rovnováhu dopadů sankcí na jednotlivé sektory a také na členské země. Měl by také platit princip, že sankce se budou týkat jen budoucnosti, „především v oblasti zbrojních obchodů a omezení přístupu na kapitálové trhy". Plynárenství bylo ze sankcí vyřazeno „s ohledem na potřebu zachovat energetickou bezpečnost EU".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…