EU se rozpadne, o tom nepochybuji, řekl britský europoslanec

18.06.2012 22:32

O Evropské unii hovoří jako o Sovětském svazu a přirovnává jí k Titaniku. O tom, jaký očekává europoslanec Nigel Farage vývoj v EU a eurozóně byl dnešní Hyde Park. Podle euroskeptika Farage se dříve či později projekt sjednocené Evropy rozpadne a bude to tak prý dobře.

EU se rozpadne, o tom nepochybuji, řekl britský europoslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na konferenci Akce D.O.S.T. vystoupil i europoslanec Nigel Farage
reklama

Na otázku, zda se EU rozpadne, odpověděl host pondělního Hyde Parku jednoznačně: „Ano, absolutně o tom nepochybuji.“

Podle něj k tak masivnímu sjednocování Evropy, které se pomalu ale jistě mění v nedemokratickou instituci, nemělo nikdy dojít. Politická třída prý v Evropě nebyla připravena na tento test demokracie. „Měli jsme svobodná referenda, měli bychom jejich výsledky respektovat,“ naráží Farage na řadu referend například v Irsku a ve Francii, která se pro jejich odmítavá stanoviska vzhledem k EU musela „přehlasovávat“.

I bez EU se dá žít. A docela dobře, věří Farage

Budoucnost po rozpadu EU přitom podle Nigela Farage nebude tak teskná, jak ji malují bruselští úředníci. „Budeme spolu dál obchodovat, podnikat, jezdit k sobě na dovolené, já mohu pracovat v Praze, vy v Londýně. K tomu nepotřebujeme žádné další instituce, stačí na to existující zákony a dohody v daných zemích,“ má jasno Farage.

„Celý svět se rozpadá na menší, lépe ovladatelné správní celky, koneckonců Československo se také velice efektivně rozdělilo na dva státy a oba národy jsou spokojenější. Jen Evropa jde protichůdně tomuto přirozenému vývoji,“ tvrdí. Česká republika by podle něj určitě obstála i bez EU. Švýcarsko například je plně soběstačné a má víc mezinárodních obchodních dohod než celá Unie.

Společné fondy na záchranu? Spirála peněz, které se ztratí

Podle Farage by i po rozpadu Evropské unie mohla dál fungovat Rada Evropy, která by mohla jako mezinárodní instituce nabízet platformu pro mezistátní dohody. Každý stát by navíc v nich měl silnější a především autonomnější podmínky.

Tak by tomu bylo i při bankovních smlouvách. „Británie a ČR kladly bankovním smlouvám odpor a já doufám, že bankovním smlouvám se nepostaví jen Británie a ČR. Peníze do fondů budou muset platit země, které původně měly dostat pomoc. Bude to spirála, ve které se budou točit ohromné peníze a kde nebude možné určit, čí peníze to vlastně jsou,“ varuje Farage.

Euroskeptický poslanec obecně nevěří v to, že by sanování bankovních dluhů bylo tou pravou cestou, jak eurozónu z vleklé krize. „Myslím, že v eurozóně by se měly banky nechat zkrachovat. Stejně jako naprostá většina peněz, které byly půjčeny Řecku, by měla být odepsána. Španělsko by se taky mělo rozloučit se třemi, čtyřmi velkými bankami,“ uzavírá Farage.

Klaus je skutečný obr mezi evropskými politiky

Host Hyde Parku na závěr pořadu stihl ještě odpověď na otázku, kterého z politiků si opravdu váží. „Václav Klaus je skutečným politickým obrem v Evropě. Ať už s ním souhlasíte nebo ne, musíte ocenit, že říká věci, kterou jsou důležité a které často nemusí být populární,“ rozloučil se s publikem Farage, který od diváků dostal 86 procent pozitivních hlasů.

I přesto se ovšem na Facebooku dostalo v diskuzi nečekaného shrnutí. „Když to ale vezmeme čistě pragmaticky - lidé nadávají, ale EU karavana jede pořád dál a dál. Jiná věc je, jak ještě pojede dlouho,“ napsal jeden z fanoušků pořadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

22:00 „Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

Europoslanec Jan Zahradil reagoval na výlev, který k aktuálnímu dění kolem Rady České televize, ale …