EU věří jen čtyři Češi z deseti. Kritikou nešetří hlavně levicoví voliči

04.10.2013 14:48

Důvěru v Evropskou unii vyjádřilo v průzkumu společnosti STEM jen 41 % lidí. Výrazně poklesla důvěra v EU mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním. Přibližně polovina dotázaných má za to, že se zájmy Česka a EU rozcházejí. Voliči TOP 09 častěji Evropské unii fandí. Silně kritičtí jsou voliči komunistů. Zároveň však platí, že sounáležitost s Evropou pociťují dvě třetiny české veřejnosti.

EU věří jen čtyři Češi z deseti. Kritikou nešetří hlavně levicoví voliči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Ještě v roce 2010 vyjadřovalo důvěru v EU až třiaosmdesát procent respondentů s vysokoškolským vzděláním. V roce 2013 už je to jen čtyřicet devět procent dotázaných. Nijak vysoká není spokojenost s EU ani v dalších skupinách občanů rozlišených dle nejvyššího dosaženého vzdělání. Ani v jedné ze skupin důvěra v EU nedosahuje padesáti procent. Vůbec nejnižší je u občanů se základním vzděláním, a to pouhých 29 procent.

Unii podporují voliči pravice. Příznivci levice EU kritizují

„Relativně nízké míře spokojenosti s českou integrací do Evropské unie odpovídá hodnocení současného vývoje v této instituci. Směřování EU totiž aktuálně považuje za správné pouze třetina českých občanů. Do roku 2010 se tento podíl pohyboval na úrovni mírně nadpoloviční většiny. Ovšem na podzim roku 2012 byl ještě nižší než v současnosti, vývoj v EU za správný tehdy považovala jen čtvrtina veřejnosti," informuje STEM.

Stojí za pozornost, že ještě v roce 2009 bylo 41 % občanů přesvědčeno, že EU ohrožuje české zájmy. V září roku 2013 vzrostl tento podíl na 54 %.

Z hlediska politického spektra lze říci, že nejvýrazněji podporují Evropskou unii voliči TOP 09 a následně voliči ODS. Naproti tomu příznivci ČSSD, KSČM nebo SPOZ jsou k unii kritičtí. Zatímco u TOP 09 vyjadřuje spokojenost s EU až 66 %, u voličů ČSSD je to jen 39 % a voliči KSČM podporují unii jen ve 29 procentech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…