EXKLUZIVNĚ 3 714 korun za 45 minut platí ministerstvo školství za výuku azylantů. Arabové a další se v Čechách učí kořeny evropské civilizace nebo soužití s majoritou

05.04.2018 12:23

Agentura Xact s. r. o. z pražských Vršovic na konci loňského roku, přesně to bylo 27. prosince, obdržela velmi lukrativní smlouvu na patnáct milionů korun. Tu připravil resort školství a podle všech dostupných materiálů se zaměří na „zajištění kurzů základů vzdělávání v oblasti kultury a demokracie pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou formou azylu nebo doplňkové ochrany.“ ParlamentníListy.cz zmíněnou smlouvu prostudovaly.

EXKLUZIVNĚ 3 714 korun za 45 minut platí ministerstvo školství za výuku azylantů. Arabové a další se v Čechách učí kořeny evropské civilizace nebo soužití s majoritou
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Učitelé v tématických modrých tričkách kampaně Konec levných učitelů
reklama

Anketa

,,Je smutné, že ČSSD, která takto propadla, najednou dostane obrovskou moc," řekl exprezident Klaus. Souhlasíte?

97%
3%
hlasovalo: 8054 lidí

První, co jsme udělali, byla návštěva oficiálních stránek agentury, která se může pochlubit oním patnáctimilionovým kontraktem. Je to vcelku zajímavé, neboť na svém webu o kurzech pro azylanty nemá vůbec nic. Podle všeho se tato firma, sídlící v Ruské ulici ve Vršovicích, zaměřuje na PR, mediální trénink a reklamu. Žádné bližší informace, reference, dosavadní výstupy práce, dokonce ani jediné konkrétní jméno. Až na výpisu z obchodního rejstříku jsme zjistili, že jednatelem je jistý Robert Kvapil. Když jsme se potom znovu vrátili ke smlouvě, zjistili jsme, že Kvapilova firma řadu věcí, které ze smlouvy plynou, ihned postupuje subdodavateli. Tím je firma Pontias. Ta shodou okolností „sedí“ také na Praze 10, tentokrát se jedná o ulici Přípotoční. Od sebe to mají cirka deset minut svižnou chůzí. Náhodička.

Ani Pontias (dříve Senior Help) na svém webu příliš nerozvádí, že by školil azylanty za 3 714 korun na hodinu. Našli jsme jen tolik, že „jsme vzdělávací a školící společnost, se sídlem v Praze. Naší specializací je vzdělávání dospělých a seniorů v různých oblastech“.

V rámci svých aktivit poté uvádí kupříkladu lekce Nordic Walkingu pro všechny generace nebo vzdělávací programy objednávané orgány státní správy a EU. A až zde se dá objevit řádek „workshopy a vzdělávání pro cizince a minority v ČR“ stejně jako „hudební workshopy (freestyle rap, bubnování, zpívání)“. Jestli se bubnuje do rytmu výuky také v azylových centrech, nevíme.

Jednatelkami firmy jsou od roku 2012 Iveta Luxová a Hana Čepová. Luxová zjevně působila v obecně prospěšné společnosti Právě teď! Tam se také soustředila výhradně na seniory. 

A co vlastně tato štědře odměněná smlouva, o jejímž smyslu lze směle spekulovat, přináší? Dodavatel státní zakázky, tedy Agentura XACT, bude evidovat docházku oprávněných osob, zajistí výuku v českém, anglickém, ruském či arabském jazyce, bude podávat měsíční zprávu o výuce a rovněž zabezpečí logistiku. Neboli zabezpečí skutečnost, že se učitel (tlumočník) z místa A dostane do místa B, kde bude přednášet. A co?

„Poskytovatel se touto dohodou zavazuje zajistit kurzy základů vzdělávání v oblasti kultury a demokracie pro až 2000 oprávněných osob ročně v zařízeních Správy uprchlických zařízení,“ píše se v materiálech, které máme k dispozici. Pro azylanty tak MŠMT připravilo jakýsi rychlokurz (za 15 milionů korun), který obsahuje řadu pro ně jistě zajímavých odboček: studovat tak budou Listinu základních práv a svobod, povědomí o trestní odpovědnosti za své chování, práva a povinnosti občana, principy soužití minority a majority nebo například kořeny a zdroje evropské civilizace a kultury, klíčové mezníky evropské historie. Pakliže budou pilní, školící agentura jim vystaví osvědčení o absolutoriu. Má to však jednu podmínku. Docházka musí dosahovat pětasedmdesáti procent.

Částky, o kterých si nejen čeští kantoři mohou nechat zdát

ParlamentníListy.cz zarazila i další věc. Tou je hodinová mzda. Podle smlouvy je totiž platná odměna 3 714,70 korun za jednu hodinu výuky. Jelikož se jedná o školní hodinu, mluvíme o 45 minutách. To je mzda, na kterou nedosáhne ani ten nejlepší státní zaměstnanec v České republice.

Redakce v této souvislosti oslovila řadu škol.

Anketa

Odvádí Babišova vláda zatím dobrou práci?

30%
70%
hlasovalo: 8762 lidí
Ředitel Mendelova gymnázia v Opavě Petr Pavlíček pro ParlamentníListy.cz uvedl, že „částku přes tři tisíce za hodinu u nás nikdo nemá, to rozhodně ne. Když se daří a je opravdu moc dobře, tak se můžeme dostat maximálně na 500 za vyučovací hodinu.“ Sekretariát SPŠ v Hradci Králové dodal: „Tři tisíce za jednu hodinu je opravdu obrovský nadstandard, to u nás v žádném případě nikdo nemá, ale také bych chtěl takhle vydělávat,“ uvedl jeden ze zástupců střední průmyslové školy. Ředitel Gymnázia Jateční z Ústí nad Labem Alfréd Dytrt podotkl: „Takovou částku u nás nemá nikdo. Ale těžko se to srovnává, když to oni potřebují, tak jim to zaplatí,“ konstatoval.

„Mám 150 korun na hodinu po šestnácti letech praxe v diagnosťáku, mám vysokou školu a věci, které se tady občas dějí, si nikdo moc neumí představit,“ uvedla nejmenovaná pracovnice jednoho z problematických míst na školské mapě České republiky. Nechtěla v té souvislosti zmínit ani přesné místo s tím, že „o těchto kurzech, kde se berou astronomické peníze, už samozřejmě slyšela“.

Kde vlastně „výuka“ probíhá? „Místem plnění jsou místa na území České republiky. Zejména místa integračních center Ministerstva vnitra v Ústeckém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji a další místa na území České republiky.“

ParlamentníListy.cz „mají“ k dispozici i realizační tým. Ten sestává z jednoho vedoucího projektu (jméno bylo začerněno), deseti tlumočníků (všechna jména jsou začerněna), patnácti lektorů (všechna jména jsou začerněna) a třech poradců (všechna jména jsou začerněna).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otřes v živém vstupu: Vyklouzla pravda o viru v Karviné. Redaktor koukal. A včera v TV taky „zásah“

13:46 Otřes v živém vstupu: Vyklouzla pravda o viru v Karviné. Redaktor koukal. A včera v TV taky „zásah“

Karvinsko a odhalený počet případů koronaviru v něm budí strach nejen v Česku, ale i v zahraničí, na…