EXKLUZIVNĚ Popraven. Jak poslanec ANO nedobrovolně ukončil svou závratnou kariéru ve sněmovně

02.06.2017 11:41

Je to jakási hra na slepou bábu. ParlamentníListy.cz získaly informace o tom, že se poslanec ANO Pavel Čihák a pražský zastupitel téhož hnutí Antonín Lébl scházeli s někdejším kmotrem ODS Ondřejem Palounkem. Všech jsme se zeptali a všichni to shodně popřeli. Slovo proti slovu? Tak to na začátku dubna, kdy jsme se celou věcí zabývali, vypadalo. Jenomže potom nastal rychlý slet událostí, na jehož konci stálo vyloučení poslance Čiháka z kandidátky do letošních sněmovních voleb. Jedním z důvodů měla být právě ta skutečnost, s jakými lidmi se stýkal a jaké "aktivity" probíhaly. U zastupitele Lébla pro změnu podle našich informací probíhá detailní mapování jeho aktivit stran dotací a sportu. Ale hezky od začátku.

EXKLUZIVNĚ Popraven. Jak poslanec ANO nedobrovolně ukončil svou závratnou kariéru ve sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kampaň do nadcházejících voleb v ulicích Prahy. Podívejte se na některé slogany

Naše pátrání rozjela jednoduchá věta: „Lébl a Čihák dojednávali koalici na Praze 4 s někdejším kmotrem ODS Ondřejem Palounkem," sdělil redakci zdroj. Vzhledem k tomu, jak Andrej Babiš rád používá slovo kmotr, a to výhradně v negativních konotacích, jsme se zkrátka a dobře začali ptát. Zastupitele Lébla, poslance Čiháka i údajného kmotra Ondřeje Palounka. Odpověděli všichni, odpověděli shodně. Neznají se. Klíčový byl pro další náš postup právě uvedený Palounek. „K otázce týkající se pana Čiháka, tak jak jsem ho viděl na fotografii v článku, musím bohužel říci, že ho neznám. Nemohu pochopitelně zcela vyloučit, že jsem se s ním v dávnější minulosti nepotkal v nějaké širší skupince lidí. Mám ve středních Čechách mnoho přátel a sám jsem konec konců ve Středočeském kraji vyrůstal. Jsem si ale téměř jist, že to nebylo v posledních několika letech," napsal redakci ze zahraničí.

Jenomže právě tato slova vyvolala řetězovou reakci. ParlamentnímListům.cz se svěřili hned dva současní zastupitelé Prahy 4, kteří potvrdili, že se jim sám Palounek kontakty s poslancem Čihákem pochlubil. O vzájemné propojenosti má svědčit i několik personálních změn, které Čihák údajně na Palounkův popud vykonal v rámci Pražské vodohospodářské společnosti, kde zastává pozici místopředsedy dozorčí rady.

Mezitím se v ANO děly věci. Předseda hnutí Babiš jednoho dne listoval kandidátními seznamy a škrtal. Ten tam bude, ten ne. Jednání, o němž jsme detailně informováni, probíhalo v mírném napětí a byl na něm například brněnský primátor Vokřál či ministr obrany Stropnický. Babiš se ptal, dotazoval, souhlasil a oponoval. Jeho prst se v jednu chvíli zaseknul na jménu Pavla Čiháka, toho času poslance a adepta na další volební období. Rychlým, táhlým pohybem ho vyřadil. Nenamítal nic vlastně nikdo. Babiš prý chtěl škrtat, alespoň co se Prahy, Plzeňského, Středočeského kraje a dalších regionů týká, i jiná jména. Ty také známe, ale ze strategických důvodů je nyní nebudeme uveřejňovat. Rozhodnutí nad Pavlem Čihákem bylo ovšem jasné a jednohlasné. Za ANO už kandidovat nebude. Tato scéna se odehrála před dvěma týdny a od té doby se nic nezměnilo. Alespoň nic, co by bylo vidět.

Hotel Rezidence Emmy v pražských Kunraticích

Do ParlamentníchListů.cz ovšem dorazil další kontaktní email, na jehož popud jsme se setkali s naším novým zdrojem. Ten byl řadě jednání s Ondřejem Palounkem, zastupitelem Léblem a poslancem Čihákem velmi blízký. Sdělil nám takzvaně na první dobrou i jména restaurací a podniků, kde k opakovaným setkáním docházelo. Jedním z míst byl podnik Rio´s na pražském Vyšehradě. Dalším místem měla být čtyřhvězdičková rezidence Emmy v Kunraticích. „Čihák tam má někde byt, nebo někdo z jeho blízkých, co říkal, ale sedělo se tady a tyto informace jsem sdělil i v hnutí ANO," dodal náš dobře informovaný zdroj. Připomeňme, že naše redakce zná osobně tři zdroje, které vzájemný kontakt Lébl – Čihák – Palounek potvrdily. A řekněme férově, že ti to shodně odmítají.

Abychom nezapomněli. Na zastupitele Lébla se svého času (v květnu) soustředila i MF Dnes. Ptala se na Léblovu minulost, podnikání a aktivitu v grantové komisi. Lébla to velmi rozčílilo, neboť vcelku neuváženě rozeslal mezi několik vlivných lidí v ANO mail, kde mimo jiné píše: „Od svátečního tohoto pondělí mě bombarduje svými účelovými otázkami novinář Mf Dnes (MAFRA) p. Artur Janoušek (je to důkaz, jak tato média řídíme)." Lébl se tímto evidentně snažil ovlivnit výstup v nezávislých novinách, které jsou úzce spjaté s Andrejem Babišem. I ten byl mezi příjemci emailu jako "Babis Andrej AGROFERT HOLDING a.s". „Žádná argumentace ho zřejmě nezajímá a zítra má údajně vyjít článek, kde tento člověk mě bude dehonestovat," rozčiluje se dále Lébl. Veškerou komunikaci máme rovněž k dispozici a zabýváme se jí.

Ale dále. Jak jsme se dozvěděli, všechny indicie o poslanci Čihákovi získal i Andrej Babiš. Rozhodně ne naším prostřednictvím, ale nelze vyloučit, že se zdroje shodují. Čihák je aktuálně mimo hru, zastupitel Lébl má čelit velké kauze z minulosti a Ondřej Palounek? Ten se může smát, jak jeho dlouhé prsty po čase ovlivnily nejvyšší patra tuzemské politiky. Byť negativně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …