EXKLUZIVNĚ Snad bude i na auto. Nedělejte hrubky! Sociální demokraté vytvořili interní pokyny pro letošní volby... A my je získali

13.04.2018 11:45

Sociální demokracie vstává z popela, dalo by se říct. Už několikátý výzkum v řadě totiž naznačil, že by strana nemusela být tak zatracovaná, jak se po sněmovních volbách zdálo. Na tuto skutečnost upozorňuje také jakýsi manuál, který před několika desítkami hodin rozeslala centrála socdem svým straníkům. Díky nim se informace dostaly také do redakce ParlamentníchListů.cz.

EXKLUZIVNĚ Snad bude i na auto. Nedělejte hrubky! Sociální demokraté vytvořili interní pokyny pro letošní volby... A my je získali
Foto: Praha.eu
Popisek: Petr Dolínek (ČSSD)

„Ve středu 11. 4. 2018 proběhla v Lidovém domě schůzka pražských volebních manažerů ČSSD pro volby do zastupitelstev a zastupitelstva, řídil ji volební manažer pro Prahu Lukáš Henzl. Lidový dům má členy ČSSD za ‚maňasy‘, připravilo jim interní tzv. Příručku sociálního demokrata pro nadcházející volební kampaň, která obsahuje rady a návody kandidátům do voleb, jak se nejlépe mají pokusit oblbnout voliče, aby Českou stranu sociálně demokratickou volili a chytili se na oranžový špek,“ uvedl jeden z našich zdrojů, jehož jméno samozřejmě nebudeme uvádět. A byl to právě on, kdo nám veškeré podklady zaslal.

Anketa

Koho byste vybrali do čela KSČM?

hlasovalo: 8318 lidí
Pojďte proto spolu s námi projít "návod", jakým budou členové ČSSD lákat své voliče.

Na prvním místě jsou samozřejmě peníze. Vedení ČSSD tak věnuje „40 tisíc Kč – využití peněz půjde přes KVV po předchozí domluvě“ a rovněž „200 tisíc Kč v prvním kole, 50 tisíc pro případné druhé kolo“. Čtyřicet tisíc je myšleno na komunální volby, vyšší suma potom pro kandidáty do horní komory Parlamentu. V dokumentu „Volby 2018“ je rovněž zajímavé povzdechnutí, že „snad bude i další forma podpory (auto apod.)“.

Co dalšího vedení sociální demokracie nabízí jako strategické noty? „Postupně budeme pro celou členskou základnu, případně jen pro kandidáty, vytvářet stručné příručky z nejrůznějších oblastí, jako je komunikace na sociálních sítích, focení, komunikace s voličem, argumentáře apod.“ A očekávání? Do 22. dubna je prý potřeba dodat obecný rozpočet kampaně, „seznam toho, co obyvatele vaší MČ trápí“, seznam chyb radnice (jen tam, kde je socdem v opozici), kontaktní osobu pro koordinaci kampaně na sociálních sítích a samozřejmě také „seznam zastupitelů + členů OVV + předsedů MO + dalších aktivních členů, případně sympatizantů, se kterými budeme moci konzultovat některá témata pro kampaň zaměřenou na určité lokality, profese či osoby určitého sociálního statusu“.

Příručka člena ČSSD

Jak vidno, Praha a její oranžová klaka přistupuje k volbám velmi zodpovědně. Nás ovšem o něco více zajímal manuál, s jehož pomocí by volební kandidáti měli oslovit a zaujmout své voliče. Jak už jsme uvedli, ParlamentníListy.cz příští týden přinesou předvolební preference Prahy, z nichž vyplývá, že ČSSD bude mít velký problém vůbec proniknout do zastupitelstva hlavního města.

V příručce sociálního demokrata najdou zájemci údajný manuál k tomu, aby jednotlivé texty byly poutavé a čtivé. Očekávání zázračného psaní ale nenabízí. Na třech slidech v powerpointové prezentaci jde především o jisté novinářské poučky, kterých je celkem sedm. Namátkou: zdůrazňovat fakta, úspěchy, nepoužívat složité zkratky (OVV, MO, KVV a další), případně pracovat s titulkem. „Vykašlete se na tituly,“ tvrdí také dokument, v němž jsme měli možnost listovat.

„Chápeme, že mnoho lidí by se chtělo pochlubit titulem, který získali pracným studiem. Jenže v textu to opravdu nikoho nezaujme, naopak to článku dodá punc úřednického sdělení. Jedinou výjimkou jsou opravdu významné akademické tituly (pouze docent a profesor),“ míní autoři, kteří ale nejsou pod textem podepsáni.

Závěrem zmiňme radu, která je prý nad všemi ostatními. „Nikdy, opravdu nikdy neposílejte do světa text, který jste si po sobě důkladně nepřečetli. Ideálně pak i s časovým odstupem. Nejen, že tím vychytáte hrubky, ale dost možná zjistíte, že některé věty se daly poskládat stylisticky lépe. Pokud máte možnost, nebojte se text konzultovat s někým dalším. Toto je nejdůležitější pravidlo ze všech!“

AKTUÁLNĚ Z ČSSD Nejužší vedení, její grémium, bude jednat o tom, zda se sociální demokracie vrátí k rozhovorům s hnutím ANO o vytvoření příští vlády. Předsednictvo a výbor ANO ve čtvrtek uložily vyjednávacímu týmu, aby rozhovory s ČSSD obnovil. Předchozí jednání skončilo minulý týden neúspěchem kvůli sporům o personální otázky.

Prezident Miloš Zeman poté doporučil předsedovi ANO a premiérovi v demisi Andreji Babišovi, aby o vládě nyní jednal s SPD a KSČM. Vůči tomu měla ale část zástupců ANO výhrady, vadila jim hlavně podpora ze strany SPD, označované za extremistickou.

ParlamentníListy.cz označily před několika dny konec jednání s ČSSD za kouřovou clonu. Podle našich informací je pro Andreje Babiše nemyslitelné, že by se spojil se stranou, kterou dlouhodobě považuje za podnikatelský projekt Tomáše Hrdličky. Druhým problémem je podle okolí premiéra fakt, že poslanec SPD Radim Fiala (dříve ODS, Úsvit) je spojenec Jaroslava Faltýnka, jehož vliv chce Babiš co nejvíce omezit. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

20:43 Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zavítal do internetové televize XTV. Zpovídala ho tu bývalá česká europo…