Efekt Trump. Americký prezident prý může vyvolat vlnu svých následovníků po celé Evropě

12.11.2016 8:31

Výsledek voleb ve Spojených státech by mohl ovlivnit nadcházející prezidentské volby v Rakousku, volby hlavy státu ve Francii či referendum v Itálii. S odvoláním na agenturu DPA to píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Efekt Trump. Americký prezident prý může vyvolat vlnu svých následovníků po celé Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marine Le Pen
reklama

Jak list uvádí, předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová se s republikánským prezidentským kandidátem srovnávala už před volbami. Nyní doufá, že by ve francouzských prezidentských volbách příští rok mohla zopakovat jeho triumf. „Podobáme se, protože ani jeden z nás nepatří k establishmentu a nejsme součástí systému,“ řekla před časem Le Penová.

Mladá fronta Dnes dále uvádí, že chystaný odchod Británie z Evropské unie a „politické zemětřesení“, které svým vítězstvím vyvolal Trump, chce Le Penová využít. Že nakonec usedne do Elysejského paláce, se totiž po těchto dvou otřesech nezdá tak nepravděpodobné jako třeba ještě loni.

List ovšem upozorňuje, že prvními volbami, v nichž by se mohl projevit „Trumpův efekt“, by mohly být prosincové prezidentské volby v Rakousku. Po zrušení květnového druhého kola a odložení dalšího pokusu o hlasování na podzim budou Rakušané vybírat příští hlavu státu z dvojice Alexander Van der Bellen, který je nezávislým kandidátem s podporou Zelených, a Norbert Hofer, který je kandidátem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

V květnu Van der Bellen soupeře těsně porazil, průzkumy nyní dávají větší šanci Hoferovi. Podle politologů bude chtít FPÖ v kampani využít Trumpovo vítězství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…