Egyptský prezident využil letecké neštěstí k zavedení protiteroristických zákonů

04.11.2015 21:42

Ruské letecké neštěstí má nečekanou dohru. Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi narychlo odsouhlasil kontroverzní zákon, který má urychlit soudní procesy v případech terorismu. Učinil tak několik dní poté, co se k odpovědnosti za leteckou tragédii přihlásil Islámský stát. Informuje International Business Times.

Egyptský prezident využil letecké neštěstí k zavedení protiteroristických zákonů
Foto: 4ever.sk
Popisek: Egypt, ilustrační foto

O víkendu spadlo na Sinajském poloostrově ruské letadlo A321, jež převáželo turisty z oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. O život přišlo všech 224 osob na palubě. Řídce obydlená pouštní oblast, ležící mezi Rudým a Středozemním mořem, se stala bojištěm mezi egyptskými bezpečnostními silami a ozbrojenci napojenými na Islámský stát.

Ten se přihlásil k odpovědnosti za tragédii letadla, svá tvrzení však nepodepřel důkazy a podle oficiálních stanovisek egyptských a ruských představitelů na vině nejsou. Egypťané označili tvrzení ISIS za propagandu.

V záznamu, který se ve středu objevil na sociálních médiích, se k odpovědnosti za pád letadla přihlásila údajně Wilayat Sinai, sesterská organizace Islámského státu, jež působí na Sinajském poloostrově.

Vzkaz byl zveřejněn ve stejnou dobu, kdy egyptský prezident Sisi představoval nový protiteroristický zákon. „Kritici dlouho vinili Sisiho režim z toho, že pod záminkou terorismu uvězňuje svoje politické oponenty.“ Podle lidskoprávních organizací jde o útok na základní lidská práva, jenž uvrhává Egypt do „permanentního stavu nouze“. Sisi si však stojí za svým, že vede Egypt na „cestě k demokracii“.

„Chceme vykonávat vůli egyptského lidu,“ uvedl Sisi v rozhovoru pro BBC. „Volali po změně již čtyři roky. Chceme ctít jejich volbu a uděláme, co bude možné, pro zlepšení jejich demokratické budoucnosti,“ dodal.

Bývalý polní maršál Sisi vedl egyptskou armádu během svržení bývalého prezidenta Mohamada Morsiho. Od jeho nástupu k moci údajně přišlo o život více než tisíc lidí a dalších 40 000 je prý pod zámkem z důvodu odlišných názorů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…