Ekoaktivisté donutili pojišťovnu pokleknout. Uhlí ne! Jinak...

02.05.2021 10:10 | Ze sítí

Ekologičtí extremisté z hnutí Extinction Rebellion, Rebelie proti vyhynutí, se tetelí nadšením nad svým vítězstvím u pojišťovny Allianz. Tuto pojišťovnu podle svých vlastních slov dotlačili k tomu, že dává ruce pryč od elektrárny v Počeradech. Teď je prý na čase vyvíjet nátlak i na další pojišťovnu – na Kooperativu. Před pár dny na sebe hnutí upozornilo kontroverzní akcí v Mladé Boleslavi. Hlavní roli tu sehrál aktivista „Alžbětko“, který se necítí být ani mužem, ani ženou.

Ekoaktivisté donutili pojišťovnu pokleknout. Uhlí ne! Jinak...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Severočeská elektrárna
reklama

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
34%
hlasovalo: 20235 lidí
Čeští členové hnutí Extinction Rebellion, Rebelie proti vyhynutí, se radují. Oznámili totiž, že pojišťovna Allianz přestane po jejich nátlaku pojišťovat uhelné projekty v elektrárnách Počerady a Chvaletice, což považují za velký úspěch.

„Pojišťovna Allianz dnes oznámila, že od příštího roku přestane poskytovat pojištění elektrárnám Počerady a Chvaletice. Je to velký úspěch naší kampaně, protože právě k tomu jsme pojišťovnu Allianz vyzvali otevřeným dopisem,“ oznámili nadšení radikálové.

Vyvíjet podobný tlak podle jejich názoru rozhodně má smysl. Proto na Allianz tlačí dál a uložili pojišťovně další úkoly.

„Pokud chce Allianz skutečně chránit klima, musí navázat dalšími kroky. Konkrétně by měla:

1. Zavázat se, že s pojišťováním uhlí skončí do roku 2030.

2. Veřejně odmítnout pojišťování uhelných projektů firmy EPH uhlobarona Daniela Křetínského.

3. Omezit pojišťování plynových a ropných projektů,“ oznámili radikálové na sociální síti Facebook.

Teď chtějí k témuž dotlačit i pojišťovnu Kooperativu.

„Od příštího roku tak bude Počerady pojišťovat jen Kooperativa. Přišel čas, aby i tato pojišťovna dala ruce pryč od nejšpinavější uhelné elektrárny u nás,“ poslali vzkaz pojišťovně radikálové

Aktivisté se přitom ve své snaze neváhají dopouštět i kontroverzních činů. Aktivista Alžbětko si tento týden v Mladé Boleslavi klekl před autobus s transparentem s nápisem, že „je zděšeno“, kolik utrpení způsobuje klimatická krize. „Je zděšeno“ měl na kartonu od krabice napsáno záměrně, neboť se necítí být ani mužem, ani ženou.

Možná přitom nemyslel, či nemyslelo, na to, že klečí uprostřed silnice před autobusem, který jezdí na zemní plyn a je tak podstatně ekologičtější než jiné vozy. Zvlášť když rozhodně neveze jen jednoho nebo dva cestující.

Rebelové jásají

Někteří klimatičtí aktivisté již delší dobu vydírají banky, aby přestaly poskytovat služby svým klientům, které aktivisté označí za nevhodné. Nátlak na banky je v zahraničí stále rozšířenější a protesty již například dovedly třetí největší českou banku ČSOB, již vlastní belgická KBC, k rozhodnutí přestat financovat uhelné odvětví a energetiku.

Aktivistické hnutí varující před vyhynutím lidstva, s názvem Extinction Rebellion, známé pro své akce zahrnující například blokaci dopravy (včetně té veřejné), dnes opět vyrazilo před banky, tentokrát ale navíc přibylo přelepování bankomatů.

„NEPOUŽÍVAT!“ dočetli se lidé na rudých nálepkách na bankomatech, které aktivisté polepili. Pod upozorněním stojí vysvětlivka, že lidé nemají vybírat své peníze, jelikož bankomat dané banky „podporuje těžbu uhlí a aktivně tak přispívá k prohlubování klimatické krize“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…