Ekologičtí aktivisté zajásali. Plány Evropské komise považují za správné

11.12.2019 16:16 | Zprávy
autor: mp

Zřízení fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv, evropský klimatický zákon či uhlíková cla považuje ekologická organizace Greenpeace ČR za cestu správným směrem. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl Jan Freidinger.

Ekologičtí aktivisté zajásali. Plány Evropské komise považují za správné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) na Twitteru uvedla, že přeshraniční uhlíková daň může srovnat podmínky pro evropské podniky čelící konkurenci z jiných kontinentů. Klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda, který obsahuje tyto návrhy, dnes představila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Strategii podporuje také Svaz moderní energetiky.

Mezi první evropská opatření bude patřit návrh normy zavazující Unii ke klimatické neutralitě či vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Mezi země, které by z něj mohly čerpat, patří Česko. Fond má podle von der Leyenové vyvolat investice v hodnotě 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

„Fond pro spravedlivý přechod je obrovskou příležitostí pro financování hospodářské obnovy regionů dříve závislých na těžbě uhlí, jako jsou např. Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj,“ uvedl na Twitteru europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co na to řeknete?

Podle Dobiášové, která vyhrála soud, Wollner stopnul klíčovou investigativní reportáž o hnutí STAN a kriminální kauze Hlubučka. Zajímá mě, co mi k tomu řeknete, pokud se vůbec teda vyjádření dočkáme.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš je vystrnadil. Ale „zelená chobotnice“ obepíná Česko dál

10:30 Babiš je vystrnadil. Ale „zelená chobotnice“ obepíná Česko dál

Radikální ekologické hnutí se inspiruje v západní Evropě a postupně nabývá na síle i v Česku. Jednot…