Ekonom: Fiala zvedne daně. Zde je důkaz

24.6.2022 7:59 dop. | Ze sítí

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda si všímá, že vláda Petra Fialy (ODS) poprvé zmínila, že by daně nemusely zůstat ve stávající výši, jak slibovala před volbami. Jde sice zatím jen o „vysílání signálů" přes vládní poradce, i tak má ale Kovanda jasno. Jasno měli i diskutující pod jeho příspěvkem.

Ekonom: Fiala zvedne daně. Zde je důkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

„Fialova vláda poprvé signalizuje, že bude zvyšovat daně. Připouští to opatrně a nepřímo, přes své odborné rádce. I tak jde o významný posun. Jde o doznání, že se již nedaří nalézt rozpočtové úspory v dostatečném objemu. Hlavní předvolební slib se tak nemusí dočkat naplnění,“ píše Lukáš Kovanda na své twitterovém účtu.

Jde o reakci na tiskovou zprávu Úřadu vlády, která byla vydána v souvislosti se zasedáním NERV (Národní ekonomická rada vlády), kde se uvádí, že důležitým tématem jednání byl státní rozpočet. V dohledné době se podle úřadu sejde pracovní skupina pro veřejné finance a zabývat se bude mimo jiné nutností aktualizovat státní rozpočet pro letošní rok.

ČTK píše, že člen rady a hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek k jednáním o rozpočtu uvedl, že dnešní diskuse byla otevřená všemi směry. A i témata, která byla dříve prezentovaná jako neprůchodná, se tak podle něj možná stanou průchodnějšími. Jde například o možnost zvyšování daní. „Nejen odborná veřejnost, ale i politická reprezentace začíná cítit, že je potřeba se dívat na všechny možnosti ve státním rozpočtu, včetně zvyšování daní".

„Diskuse má být otevřená. Ale politickou odpovědnost ponese vláda a ta nakonec rozhodne," uvedl na dotaz, zda koalice začala měnit názor na změnu ve vybírání daní, Zbyněk Stanjura, ministr financí za ODS.

 

Na Kovandově twitterovém účtu se spustila diskuze, v níž někteří vládu obhajovali, ale mnoho jich nebylo. Další pak připouštěli, že je zvýšení daní nutné, jen se vládě nehodilo do předvolební kampaně a našli se i tací, kteří prorokovali konec současné vlády.

„Je to logický krok. Ale to věděli už před volbami, jen se to v tu chvíli tzv. nehodilo," psal např. jeden z diskutérů.

„A oni, Kovando, věděli loni před volbami, co udělá s ekonomikou CZ celá krize s energiemi, válkou, migrací a pod.??? Věděli, tak ukážou prognózy, kde to psali. Ony ty předvolební sliby byly na základě faktů z té doby, nikoliv na základě faktů teď, kdy je toho dost jinak, víme?" zastával se vlády druhý.

„Prostě předvolební sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce,“ dodal se smějícím se smajlíkem třetí.

Další diskutující ale zcela vážně předpověděl konec Fialova kabinetu.

„A to bude definitivní konec této vlády... protože mít se hůř a ještě být trestáni zvedáním daní jen proto, aby je někdo jiný mohl prožrat (protože o ničem jiném ta vládní sekera není, než o spotřebě), to spousta lidi nerozdejchá...“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

18:28 Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zaměřil mimo jiné na projev k ná…