Ekonom Páral ke zdravotnictví: ČSSD pláče nad tím, co si sama navařila

31.08.2013 12:35

Financování zdravotnictví je téma v každých volbách. Socialistické kampani nahrává současná situace, kdy pojišťovny mají finanční potíže, zpožďují se platby nemocnicím a omezuje se objem proplácených úkonů. Je to ale zasloužený dárek, protože vláda Petra Nečase (ODS) udělala pro stabilizaci systému velice málo. Napsal to šéfredaktor týdeníku EURO Pavel Páral v článku pro MF Dnes.

Ekonom Páral ke zdravotnictví: ČSSD pláče nad tím, co si sama navařila
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace

Páral ovšem nehájí sociálnědemokratickou politiku. Připomíná, že teď mají na stole to, co si sami navařili. Předně exministr zdravotnictví David Rath zmrazil objem péče, donutil nemocnice odkládat neakutní operace a vyvolal protesty lékařů, kteří se starají o nejnákladnější pacienty, především onkologické. Tehdy se situace vyřešila navýšením plateb od státu.

Levicové běsy zabránily většině racionálních reforem

Další vlády už státní dotace držely na uzdě a zdravotnictví fungovalo. Dokonce došlo k velkorysému navýšení platů po akci Děkujeme, odcházíme.

Levice pak vyvolávala běsy, které zabránily většině racionálních reforem. Teď zmizí regulační poplatky až na poplatek za pobyt v nemocnici. Sníží se ale ze sta korun na šedesát. Nemocnicím to má být vykompenzováno snížením DPH na léky a zdravotnický materiál.

Populace stárne a léčba seniorů se prodraží

To ovšem bude chybět v rozpočtu, odkud jsou žádány peníze na navýšení plateb za státní pojištěnce, odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven a další výdaje.

Všichni chtějí co nejlepší zdravotnictví za co nejméně peněz. Bohužel i zde platí, že stárne populace. Léčba seniorů bude představovat problém pro finanční rovnováhu zdravotnictví. To jde ruku v ruce s vědeckým pokrokem, který přináší nové, ale nevídaně drahé způsoby léčby.

Po volbách nás čeká snižování dostupnosti nejdražší péče a nejzákladnějších léků

Po volbách se bude předstírat, že se nic neděje. Zároveň se bude snižovat dostupnosti nejdražší péče a nejzákladnějších léků. Zvyšování plateb za státní pojištěnce nebo zvýšení povinného zdravotního pojištění je už teď veřejným tématem. Přitom je pojištění v České republice jedno z nejvyšších na světě.

Nutno podotknout, že problémy se objevují i kvůli nedůslednosti Nečasovy vlády, která navíc zabředla v koaličních problémech.

Odskáčeme to všichni

Je tu i cesta, že si lidé připustí, že nic není zadarmo. Bude dostupná i velmi drahá péče, ale bude pro každého. Ne jen pro ty, kteří si ji mohou dovolit a odcestovat za ní na švýcarskou kliniku. To by ovšem bylo nutné pustit do zdravotnictví konkurenci a tržní mechanismy. Jen ty nejlépe dovedou regulovat cenu péče.

Nemocnice nebudou krachovat. Jejich záchranu zaplatí daňoví poplatníci a odskáčou to pacienti. Nejspíš to ale odskáčou všichni, obává se Páral.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyhodit z okna! Pavel Svoboda před Hradem burcoval dav proti Zemanovi. Hayato Okamura vzýval Masaryka a pak...

21:39 Vyhodit z okna! Pavel Svoboda před Hradem burcoval dav proti Zemanovi. Hayato Okamura vzýval Masaryka a pak...

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii na poslední masové protivládní demonstraci na Letné mířené …