Ekonom Sobíšek varuje: Babišův krok by byl skvělou zprávou pro Česko, kdyby....

29.08.2020 7:06

Koaliční vláda ANO a ČSSD v čele s Andrejem Babišem (ANO) oznámila, že seniorům vyplatí jednorázový příspěvek pět tisíc korun. Současně zruší superhrubou mzdu a většině občanů sníží daně z příjmů na hladinu 15 procent. Na první pohled to zní jako dobrá zpráva, ale ekonomové upozorňují, že je tu jeden velký problém.

Ekonom Sobíšek varuje: Babišův krok by byl skvělou zprávou pro Česko, kdyby....
Foto: FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Snížení daní, k němuž sáhla vláda Andreje Babiše, povede k tomu, že většině zaměstnanců zůstane v peněženkách více peněz. Ale jak upozorňují ekonomové v sobotní MF Dnes, tento krok má i svou odvrácenou stranu.

„Snížení zdanění fyzických osob by bylo skvělou zprávou pro ekonomiku, nebýt dvou okolností. Zaprvé, opatření bude znamenat obrovský výpadek příjmů státního rozpočtu a vláda veřejnosti nesdělila, kdo a kdy vznikající dluh zaplatí. Zadruhé, opatření začne působit v roce, kdy by se ekonomika již měla vzpamatovávat z koronavirového šoku přirozeným způsobem,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Vláda sice tvrdí, že lidem zůstane v peněženkách víc peněz a tak budou více utrácet, čímž podpoří ekonomiku, ale podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je to v časech koronavirové krize velmi nejistá úvaha. Lidí, kteří se budou bát o práci, jen těžko budou v klidu utrácet.

Eva Zamrazilová z Národní rozpočtové rady upozornila, že očekávaný výpadek příjmů spojený se snížením daní ve výši asi 74 miliard bude muset kabinet nějak nahradit. Buď bude zvyšovat dluh a tím zatěžovat další generace, nebo bude šetřit, nebo může zvýšit jiné daně.

Předseda ČSSD Jan Hamáček znovu a znovu volá po větším zdanění bank, ale pokud bude v koalici s hnutím ANO Andreje Babiše, pravděpodobně bude volat marně. Babiš totiž odmítá zvyšovat daně a tvrdí, že v porovnání s jinými zeměmi EU je náš státní dluh nízký, takže si můžeme dovolit zvyšovat ho.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…