Ekonom Šulc: Válka o vakcínu mezi velmocemi. My trapně paběrkujeme. Kdo nestihne, zhyne

01.02.2021 10:21

Někdejší ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Šulc se zúčastnil debaty na téma, co nás čeká v budoucnosti. Je přesvědčen, že teď sledujeme nejen souboj farmaceutických firem, ale už i souboj mocností. Šulc se pokusil odhadnout, kdo na tom všem nakonec vydělá.

Ekonom Šulc: Válka o vakcínu mezi velmocemi. My trapně paběrkujeme. Kdo nestihne, zhyne
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc v pořadu ČT Hyde Park
reklama

Ekonom Jaroslav Šulc má za to, že i v koronavirových časech probíhá mezi mocnostmi nevyhlášená válka.

Anketa

Chcete Prymulu zpět coby ministra zdravotnictví?

29%
58%
hlasovalo: 10430 lidí

„Nicméně když sleduji mocenskou šarádu kolem Pfizeru, BioNTech, Sinopharmu, Sputniku V, či dalších přípravků, tak už to nevidím jen jako klasickou hnusnou rvačku mých "milovaných" farmaceutických firem o miliardy euro či dolarů, ale jako další odnož nevyhlášené války globálních a regionálních mocností včetně trapně servilního paběrkování těch málo významných zemí, jako třeba naší republiky. Po těch starších odnožích studené, hybridní, elektronické je tu nově i odnož vakcinační války jako poslední varianta geopolitického střetu. Tentokrát už i s hromadami mrtvol. Vzhledem k nákladům vakcinační ochrany a zvolené marketingové strategie farmaceutických gigantů jsou další statisíce mrtvých na obzoru, když se některým zemím či celým chudším regionům nepodaří si do vakcinačního rychlíku včas "koupit jízdenku", neboť virus nečeká. Dál nepřemýšlím, nemám politologické vzdělání, ptejme se u expertů,“ prohlásil Šulc.    

Šulc je také přesvědčen, že i koronavirová krize bude mít, stejně jako všechny předchozí i všechny budoucí krize, své ekonomické vítěze a poražené. Kultura či cestovní ruch budou podle něj patřit spíše k těm poraženým.

Platí to podle něj i o jednotlivých zemích zasažených koronavirem.

„Takže při pokusu o zobecnění: země, které mají mezi vrcholnými politiky a byznysmeny převahu těch se strategickým myšlením, s citem pro inovace, se schopností nalézat konsensus a v záloze pak potřebné prostředky, k tomu systematicky pěstované dobré mezistátní vztahy a smlouvy třeba i s tradičními konkurenty a protivníky, ti teď jistě půjdou kupředu ještě rychleji – a naopak. Koronakrize staré rozdíly – a napětí – jen prohloubí a zesílí,“ konstatoval Šulc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

7:54 Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

Po prohraném boji o předsednictví ČSSD se ministr Tomáš Petříček bude zřejmě poroučet i z funkce min…