Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před podvodem století. A před imigranty

20.04.2018 10:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) si mimo jiné vytkl za cíl připravit důchodovou reformu. Jenže podle ekonomky Markéty Šichtařové se místo reformy můžeme dočkat jen velkého podvodu, takže bychom se měli mít na pozoru. Na pozoru bychom se prý měli mít i před imigranty, kterým se nebude chtít pracovat.

Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před podvodem století. A před imigranty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Na blogu serveru iDnes.cz Markéta Šichtařová napsala, že dnešní důchodový systém je bez reformy dlouhodobě neudržitelný. Populace stárne, mladých lidí se rodí méně, takže průběžný důchodový systém bude trpět nedostatkem peněz. Šichtařová měla za to, že tato prostá pravda je všem lidem jasná a každý ví, že se musí sám zajistit, protože starobní důchod, který jednoho dne dostane, bude spíš chudinskou dávkou.   

Důchodový systém je třeba zreformovat, ale tato reforma bude bolet. Pokud politici slibují bezbolestnou důchodovou reformu, nepůjde podle Šichtařové o reformu, ale o podvod. Bezbolestná reforma neexistuje.

Nejlepší reformou by podle Šichtařové bylo, kdyby na svět přišlo více dětí, které by jednoho dne svým stárnoucím rodičům pomohly. „Bohužel vysvětlovat dnešním voličům, že dvě děti jsou technicky pro důchody málo, je nepopulární, a tak se naděje obrací k testování pitomostí. Politici hledají zdroje snad už dvacet let a ještě žádné nenašli. Čekat na reformu připomíná čekat na Godota nebo na objev perpetua mobile. Pokusy o penzijní reformu jsou historií chyb,“ zdůraznila ekonomka.

Ale nesmíme si prý myslet, že nás spasí imigranti přicházející k nám např. z Afriky. Ti by naší ekonomice pomohli jen tehdy, kdyby se jim chtělo pracovat. Když v minulém století lidé odcházeli ze zemí ovládaných komunisty, šlo o občany s velkým potenciálem, kterým komunisté nedovolili plně uplatnit své schopnosti. Proto utekli na Západ – do svobodného světa, kde se skutečně uplatnili a pomohli tamním ekonomikám.

Dnešní migrační vlna však vypadá jinak. „Dnes naopak v průměru častěji výchozí zemi opouštějí lidé, kteří již v domovině mají problémy uplatnit se na trhu práce. Cílové země proto jsou voleny nikoliv tak, aby nabídly uplatnění na trhu práce, nýbrž aby nabídly sociální zabezpečení. Jinými slovy, dnešní typ migrace neřeší důchody, naopak s imigrací počet ekonomicky neaktivních lidí ještě roste,“ zvedla Šichtařová varovný prst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

16:25 Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přijala pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce, k…