Ekonomka Švihlíková udeřila: Evropští politici nenaslouchají svým lidem, ale Američanům

07.02.2015 15:40

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz ostře kritizovala dohodu TTIP o transatlantických obchodních vztazích EU a USA. Tato dohoda prý pro nás může být velmi nevýhodná, protože evropští politici často naslouchají svým americkým kolegům místo toho, aby naslouchali vlastním občanům.

Ekonomka Švihlíková udeřila: Evropští politici nenaslouchají svým lidem, ale Američanům
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

"Ujišťování o tom, že EU je přeci silné demokratické území a že nevýhodná smlouva by nebyla přijata, zní na první poslech hezky, kdybychom už neměli tolik důkazů o tom, že evropské elity se spíše identifikují s americkými elitami než s evropským lidem, kterému by měly být odpovědné. Není to žádná výjimka - třídní příslušnost je zkrátka důležitá, i když slovo 'třídní zájem' zní v českém prostředí nepatřičně, tak bez jeho zahrnutí do analýzy se těžko dobereme smyslu dění," podotkla hned v úvodu ekonomka.

O hrozící nevyváženosti připravované dohody svědčí podle ekonomky i pohled na podobnou dohodu s Kanadou a Mexikem. Mexiko si prý nechalo zahltit svůj trh zemědělskými produkty z USA, čímž přišlo o práci mnoho Mexičanů. Kanada zase musí Spojené státy zásobit energií, i kdyby sama neměla energie dostatek.

Na uzavření dohody tlačí obchodní svazy z USA a Švihlíková má za to, že jim může jít o prosazení svého vlivu v Evropě, což povede k oslabení integrace EU. Nadvládu nad ní fakticky získají korporace. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zesměšnění Fialy. Už začalo. Boj se Zemanem může skončit nečekaně

7:35 Zesměšnění Fialy. Už začalo. Boj se Zemanem může skončit nečekaně

Nejmenuješ? Kompetenční žalobu na tebe. Tak by se ve zkratce dal popsat postoj pětikoalice vůči prez…