Ekonomka Švihlíková udeřila: Evropští politici nenaslouchají svým lidem, ale Američanům

07.02.2015 15:40

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz ostře kritizovala dohodu TTIP o transatlantických obchodních vztazích EU a USA. Tato dohoda prý pro nás může být velmi nevýhodná, protože evropští politici často naslouchají svým americkým kolegům místo toho, aby naslouchali vlastním občanům.

Ekonomka Švihlíková udeřila: Evropští politici nenaslouchají svým lidem, ale Američanům
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková
reklama

"Ujišťování o tom, že EU je přeci silné demokratické území a že nevýhodná smlouva by nebyla přijata, zní na první poslech hezky, kdybychom už neměli tolik důkazů o tom, že evropské elity se spíše identifikují s americkými elitami než s evropským lidem, kterému by měly být odpovědné. Není to žádná výjimka - třídní příslušnost je zkrátka důležitá, i když slovo 'třídní zájem' zní v českém prostředí nepatřičně, tak bez jeho zahrnutí do analýzy se těžko dobereme smyslu dění," podotkla hned v úvodu ekonomka.

O hrozící nevyváženosti připravované dohody svědčí podle ekonomky i pohled na podobnou dohodu s Kanadou a Mexikem. Mexiko si prý nechalo zahltit svůj trh zemědělskými produkty z USA, čímž přišlo o práci mnoho Mexičanů. Kanada zase musí Spojené státy zásobit energií, i kdyby sama neměla energie dostatek.

Na uzavření dohody tlačí obchodní svazy z USA a Švihlíková má za to, že jim může jít o prosazení svého vlivu v Evropě, což povede k oslabení integrace EU. Nadvládu nad ní fakticky získají korporace. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…