Ekonomka k navýšení úrokové sazby: Obyčejný občan zatím tento krok nepocítí

04.08.2017 17:39

K rozhodnutí bankovní rady ČNB o navýšení úrokové sazby na 0,25 procenta se v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu rozhovořila ekonomka Eva Zamrazilová.

Ekonomka k navýšení úrokové sazby: Obyčejný občan zatím tento krok nepocítí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„Je to zpráva důležitá, signál pro bankovní trhy, bankéře. Obyčejný občan, prozatím, tento krok nepocítí. Pokud bude ekonomika pokračovat v takto silném růstu, pokud porostou ceny tempem, jako rostou v tomto roce a pokud by kurz koruny se vyvíjel směrem, kterým centrální banka neočekává, mohlo by přijít zvyšování sazeb rychleji, než čekáme,“ sdělila Zamrazilová.

„Tento krok byl vhodný, dobře vykomunikovaný. Trhy nemohly být překvapeny. To rozhodnutí přišlo ve správný čas,“ sdělila také k růstu úrokových sazeb ekonomka. 

Co se bude týkat běžných spotřebitelů, tak zřejmě podle Zamrazilové budou nadále růst sazby hypotečních úvěrů. „Ale nebude to nijak dramatické, bude to pozvolné. Budou dražší maximálně o 10-20 bazických bodů,“ uvedla.

Situace se podle ní krokem ČNB vrací k normálu. „Peníze budou mít nějakou hodnotu,“ sdělila. 

Zamrazilová pak také zdůvodnila, proč ceny nemovitostí stoupají. „Jde o nesoulad nabídky s poptávkou,“ poznamenala, že poptávka po bytech převyšuje v současné době nabídku. Developerům podle ní komplikuje situaci zdlouhavé stavební řízení.

Závěrem se pak Zamrazilová vyjádřila k tomu, jaké bude mít Česko nástroje, vstoupí-li do eurozóny. „My jsme dneska v podobné ekonomické situaci jako v Německu. Německo by potřebovalo evidentně zpřísnit měnovou politiku. Ale v radě Evropské centrální banky je přehlasováváno zeměmi, které jsou ekonomicky slabší, ale politicky významné. A obávám se, že náš hlas v té radě ECB by byl slabší než ten německý. Takže vnímám jako dobré, že my můžeme zpřísnit tu naši politiku,“ zmínila. V případě, že bychom totiž byli členy eurozóny, rozhodovala by Evropská centrální banka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…