Ekonomka šokuje Česko: Prostě prohrajeme. Jsme odsouzeni k prohře

28.12.2015 11:31

Ekonomka Markéta Šichtařová na svém blogu na serveru iDnes.cz prohlásila, že jsme odsouzeni k prohře. Všímá si především toho, že když dva dělají totéž, není to totéž.

Ekonomka šokuje Česko: Prostě prohrajeme. Jsme odsouzeni k prohře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

„I kdyby Česko stylem ctrl+C / ctrl+V zkopírovalo německé zákony a německé instituce, stejně to nikdy nebude totéž. Stejně budeme pořád chudší sousedé. Rozdíly nesmažeme. Což jednoho celkem žere,“ píše Šichtařová a dodává, že čtvrtstoletí po smetení socialismu jsme pořád ve srovnání s průměrnou životní úrovní v Německu v jiném světě. Zároveň klade otázky, zda se s tím dá něco dělat.

„Abychom pochopili, v čem ten rozdíl vězí, musíme nejprve pochopit, proč je Německo tak vepředu. A to tedy vážně je. V posledních letech se stalo jednoznačným motorem evropské ekonomiky. Zatímco země EU rostly od roku 2010 průměrným tempem o 0,9 % ročně a eurozóna o 0,6 %, německé hospodářství rostlo v průměru o 2,0 %!“ poznamenává ekonomka. Dle ní se německá hospodářská politika liší od zbytku EU třeba ve vyrovnaném rozpočtu nebo ve stabilitě daňových zákonů. A jeden rozdíl je prý bijící do očí – kondice německého trhu práce.

Původní text ZDE.

„Německo má nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. A přitom ještě před deseti lety rozhodně za vzor sloužit nemohlo,“ uvádí. Celé situaci pomohly především reformy nazývané Hartz, které se staly jedním ze základů hospodářského rozmachu. „Ale přesto to v tom není. Jádro pudla je jinde: Jak by se dalo čekat, zavedení reforem trhu práce nebylo snadné. Jak se lidem sáhne na socialistické zvyklosti, ječí víc než leckterý státník, kdyby měl přijít o flašku špiritusu. Takže se bouřily odbory, mohutně se protestovalo na náměstích. Jak to, že tedy nakonec reformy prošly? Protože na nich panovala politická shoda,“ konstatuje.

„Německo se prostě dokáže na nejzásadnějších věcech shodnout a držet kontinuitu. Můžete namítnout, že německá kancléřka Angela Merkelová právě teď čelí ohromné opozici v důsledku postoje k imigrantům. To je pravda. Ale představte si, že je naší premiérkou. Vůbec nepochybuji, že u nás by už došlo k vnitrostranickému puči a vláda by padla. V Německu sice Merkelová čelí kritice, ale současně je stále kancléřkou a navenek za ní strana stojí. Drží od voleb kontinuitu,“ říká s tím, že Německo je schopno věc, ke které se rozhodne, dotáhnout do konce a posouvat se vpřed. 

Následně si všímá druhého důchodového pilíře či elektronické evidence tržeb, na kterých v Česku rozhodně celopolitická shoda nenastává. „Je to o tom, že tenhle podivný experiment je chybné spouštět, když šéf ODS Petr Fiala dopředu tvrdí, že pokud se ODS vůbec ještě někdy dostane do vlády, elektronickou evidenci tržeb zruší. Tak zásadní změnu bychom měli zavádět jen tehdy, pokud se na ní hlavní parlamentní strany shodnou. Anebo ji nezavádět. Protože jestli je něco skutečná šikana podnikatelů, pak jsou to neustálé změny podmínek jejich podnikání,“ poznamenává k elektronické evidenci tržeb. Každá nová vláda podle ní vynakládá víc energie na boření všeho starého, co přinesla předešlá vláda, než na stavění nového. „A právě proto jsme v tomhle boji o prosperitu odsouzeni k prohře,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …