Ekonomka varuje vládu před výbušnými tendencemi ve společnosti

25.08.2011 21:33

Česká vláda svými ekonomickými reformami posílá Českou republiku zpět mezi rozvíjející se země. Až tak kritická dokáže být ekonomka Ilona Švihlíková z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů.

Ekonomka varuje vládu před výbušnými tendencemi ve společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí ProAlt stávkovalo proti Drábkovým reformám
reklama

„Stačí se podívat na daňový systém a o zemi víte skoro všechno," prohlásila ekonomka. Následně zkritizovala český daňový systém za nevyváženost. Upřednostňováním sjednocení sazby DPH před zavedením progresivní daně podle ní kabinet neúměrně straní bohatým na úkor nižších a středních vrstev. Systém by podle ní také měl více využívat zcela opomíjených majetkových daní a dnes příliš nízkých korporátních daní.

„Daňový mix je třeba narovnat, je třeba to vybalancovat. Systém by měl být občany vnímán jako spravedlivý," vysvětluje ekonomka. Sama podporuje zavedení dvou či tří pásem pro progresivní zdanění. Ohrazuje se i proti obavám, že navýšení firemních daní podniky vyžene do daňových rájů. Daňová sazba ale podle ní není jediný faktor, podle kterého firmy rozhodují o místě svého působení. Navíc, jak dodává, existuje spousta úspěšných zemí, které mají firemní daně daleko vyšší než Česká republika a nijak je to nepoškozuje.

Další problémem českého daňového systému je podle Švihlíkové to, že příliš zvýhodňuje živnostníky na úkor zaměstnanců. Neúměrně vysoké daně nutí mnoho zaměstnanců stát se živnostníky. Když se pak jejich podnikání nesetká s úspěchem, skončí na dávkách. Ekonomka dodává, že daně obecně neúměrně zatěžují zaměstnance oproti firmám.

  • SLEDUJEME téma: DPH


Za daně nám stát musí garantovat základní služby

Neoliberální systém, který se vymezuje proti neúměrnému danění, Švihlíková zkritizovala. O peníze vybrané na daních nás stát neobral a měl by za ně zajistit základní služby. „Stát by ale měl být garantem určitých sociálních služeb, namátkou zdravotní péče nebo spravedlivých penzí. Když je pokrývat přestane, začnou se ve společnosti ukazovat výbušné tendence," argumentuje ekonomka. Dodává, že tento systém u nás plně nefunguje, protože velká část vybraných peněz zmizí v kapsách korupčníků.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…