Ekonomové přiznávají: Pokud Evropa přestane odebírat plyn a ropu, Rusku to moc neublíží

15.04.2022 22:15 | Zprávy

Pokud Evropská unie přistoupí k radikálnímu omezení nakupovaného množství ruského plynu a ropu z Ruska přestane odebírat úplně, Moskvě to nijak moc neublíží, tvrdí trojice ekonomů washingtonského think-tanku Centrum pro výzkum hospodářské politiky (CEPR). Model skupiny ekonomů ukazuje, že se kvůli rostoucím cenám surovin a energií ruský přebytek zahraničního obchodu dostane na úrovně téměř jako před válkou i přes zavedení takto tvrdých sankcí. Ekonomické problémy podle nich pocítí hlavně běžní Rusové.

Ekonomové přiznávají: Pokud Evropa přestane odebírat plyn a ropu, Rusku to moc neublíží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Autoři modelu, jimiž jsou i dva ekonomové z pražského institutu CERGE-EI Anna Pestova a Mikhail Mamonov, kteří oba pocházejí z Ruska, poukazují, že hlavním důvodem, proč by Rusko nemuselo strádat i přes možné evropské embargo na dovoz ruské ropy a plynu, jsou velmi vysoké ceny těchto surovin. Embargo by tedy podle nich kvůli rekordně vysokým cenám vyvážených surovin nemuselo nutně narušit ruskou platební bilanci.

Upozorňují přitom, že v roce 2021 se Rusko podle oficiálních údajů platební bilance těšilo přebytku běžného účtu a rekordně vysokému vývozu ve výši 490 miliard dolarů, z čehož ropné a plynové produkty tvořily pouze polovinu.

Pokud by se tak skutečně Evropská unie odhodlala embargo na Rusko uvalit a společně se Spojenými státy by přestala dovážet ropu a dodávky zemního plynu by snížila EU až o dvě třetiny, snížil by se celkově vývoz Ruska jen o čtvrtinu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

4:44 Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

Několik tisíc zájemců o vojenskou historii navštívilo Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, kde t…