Ekonomové přiznávají: Pokud Evropa přestane odebírat plyn a ropu, Rusku to moc neublíží

15.4.2022 10:15 odp.

Pokud Evropská unie přistoupí k radikálnímu omezení nakupovaného množství ruského plynu a ropu z Ruska přestane odebírat úplně, Moskvě to nijak moc neublíží, tvrdí trojice ekonomů washingtonského think-tanku Centrum pro výzkum hospodářské politiky (CEPR). Model skupiny ekonomů ukazuje, že se kvůli rostoucím cenám surovin a energií ruský přebytek zahraničního obchodu dostane na úrovně téměř jako před válkou i přes zavedení takto tvrdých sankcí. Ekonomické problémy podle nich pocítí hlavně běžní Rusové.

Ekonomové přiznávají: Pokud Evropa přestane odebírat plyn a ropu, Rusku to moc neublíží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83498 lidí
Autoři modelu, jimiž jsou i dva ekonomové z pražského institutu CERGE-EI Anna Pestova a Mikhail Mamonov, kteří oba pocházejí z Ruska, poukazují, že hlavním důvodem, proč by Rusko nemuselo strádat i přes možné evropské embargo na dovoz ruské ropy a plynu, jsou velmi vysoké ceny těchto surovin. Embargo by tedy podle nich kvůli rekordně vysokým cenám vyvážených surovin nemuselo nutně narušit ruskou platební bilanci.

Upozorňují přitom, že v roce 2021 se Rusko podle oficiálních údajů platební bilance těšilo přebytku běžného účtu a rekordně vysokému vývozu ve výši 490 miliard dolarů, z čehož ropné a plynové produkty tvořily pouze polovinu.

Pokud by se tak skutečně Evropská unie odhodlala embargo na Rusko uvalit a společně se Spojenými státy by přestala dovážet ropu a dodávky zemního plynu by snížila EU až o dvě třetiny, snížil by se celkově vývoz Ruska jen o čtvrtinu.

I při započtení sankcí na další suroviny a výrobky se kvůli snížení dovozu může podle autorů modelu přebytek obchodní bilance dostat do výše přibližně 200 miliard dolarů, což bude velmi podobná hodnota té před válkou.

Makroekonomický model, který autoři studie ukazují, počítá – vzhledem k očekávanému poklesu dovozu do Ruska – k prudkému nárůstu obchodní bilance, a to až o 40 až 60 %. Nezohledňuje však problémy s dodávkami a embarga, které vývoz sníží, celkově však podle jejich mínění dosáhne ruská obchodní bilance v tomto roce úrovní předchozího roku.

I bez případného ropného a plynového embarga však Rusko čekají kvůli napadení sousední Ukrajiny velmi krušné časy. Očekávají, že situace v Rusku se vyvrbí v jednu z nejhlubších hospodářských krizí v zemi za posledních třicet let. Krize, která Rusko čeká, by prý mohla být nejvíce srovnatelná s transformační krizí, jež následovala po rozpadu Sovětského svazu, ale zároveň by mohla mít i některé rysy krize státního dluhu z roku 1998.

„Ruská ekonomika se nicméně bude i nadále spoléhat na stávající exportní model, který je těžko podlomitelný,“ komentují s tím, že však běžné Rusy čeká potýkání se s „novou chudobou“, která povede k přechodu do neformálního sektoru ekonomiky, a lidé přistoupí například k domácí výrobě potravin v důsledku velmi vysoké inflace.

Vedle Ruska se však negativní dopady podle autorů dotknou i celé řady domácností v mnoha rozvojových zemích po celém světě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Id*oti, že drží Rakušana ve vládě. Ten pan Balaš, co pracoval v Urválkově ústavu... Padni, komu padni podle Johna Boka

10:25 Id*oti, že drží Rakušana ve vládě. Ten pan Balaš, co pracoval v Urválkově ústavu... Padni, komu padni podle Johna Boka

Ve vládní koalici jsou idioti, protože drží zuby nehty Víta Rakušana ve funkci. On nese za tu kauzu …