Elektřina, teplo i letní chlad. Technologie Českého tepla pomáhá ostravskému Globusu

14.09.2017 12:37

Společnost České teplo unikátně vyřešila problémy ostravského Hypermarketu Globus s chybějícím zdrojem elektřiny. Díky rychlému trigeneračnímu mechanismu odebírají v Globusu levnou energii, navíc si vyrábějí teplo a z něj v letních měsících i potřebný chlad.

Elektřina, teplo i letní chlad. Technologie Českého tepla pomáhá ostravskému Globusu
Foto: archiv tan
Popisek: Energocentrum v ostravském Globusu

Mohla to být pro provozovatele Globusu pohroma – na zelené louce, kde měl vyrůst jeden z jejich hypermarketů, disponovali v roce 2008 pozemky bez dostatečné přípojky elektřiny. České teplo ale v rekordně rychlé době necelého roku vytrhlo Globusu trn z paty. „Náš projekt ostrovního režimu v trvalém provozu ve spojení s nákupním centrem nemá v České republice obdoby,“ říká Tomáš Hron z Českého tepla. Tři kogenerační jednotky zajistily kromě elektřiny i teplo a chlad. Ten se vyrábí z letních přebytků tepla.
 
Nezbytné agregáty kogeneračních jednotek
 
 
Vše funguje v režimu  - kolik energie vznikne, tolik se jí i spotřebuje. Systém od Českého tepla bohatě saturoval energetické potřeby Globusu. Celkový instalovaný elektrický výkon činí 2,9 MW, celkový tepelný výkon je úctyhodných 3,8 MW. Díky Českému teplu tak celková účinnost výroby elektřiny a tepla dosahuje téměř 80 procent. Jako bonbónek navíc ostravský Globus má k dispozici fotovoltaickou elektrárnu, z níž má energii zadarmo.
 
Výstavba Energocentra v ostravském Globusu
 
 
Když se Hypermarket Globus v létě 2009 otevíral, práci energetiků ocenil i německý majitel Globusu. Rekordně rychlá pomoc obchodnímu řetězci se neobešla bez emocí. „Nejsem z těch, kteří by se vyžívali v slzách, ale když jsem viděl, že jsme vše zvládli v extrémních podmínkách na výbornou, neubránil jsem se dojetí,“ říká jednatel Českého tepla RNDr. Petr Turek.
 
 
Společnost České teplo oceňuje pomoc rakouských energetiků ze společnosti GE Jenbacher, kteří dodali kogenerační jednotky.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…