Elektřina, teplo i letní chlad. Technologie Českého tepla pomáhá ostravskému Globusu

14.09.2017 12:37

Společnost České teplo unikátně vyřešila problémy ostravského Hypermarketu Globus s chybějícím zdrojem elektřiny. Díky rychlému trigeneračnímu mechanismu odebírají v Globusu levnou energii, navíc si vyrábějí teplo a z něj v letních měsících i potřebný chlad.

Elektřina, teplo i letní chlad. Technologie Českého tepla pomáhá ostravskému Globusu
Foto: archiv tan
Popisek: Energocentrum v ostravském Globusu
reklama
Mohla to být pro provozovatele Globusu pohroma – na zelené louce, kde měl vyrůst jeden z jejich hypermarketů, disponovali v roce 2008 pozemky bez dostatečné přípojky elektřiny. České teplo ale v rekordně rychlé době necelého roku vytrhlo Globusu trn z paty. „Náš projekt ostrovního režimu v trvalém provozu ve spojení s nákupním centrem nemá v České republice obdoby,“ říká Tomáš Hron z Českého tepla. Tři kogenerační jednotky zajistily kromě elektřiny i teplo a chlad. Ten se vyrábí z letních přebytků tepla.
 
Nezbytné agregáty kogeneračních jednotek
 
 
Vše funguje v režimu  - kolik energie vznikne, tolik se jí i spotřebuje. Systém od Českého tepla bohatě saturoval energetické potřeby Globusu. Celkový instalovaný elektrický výkon činí 2,9 MW, celkový tepelný výkon je úctyhodných 3,8 MW. Díky Českému teplu tak celková účinnost výroby elektřiny a tepla dosahuje téměř 80 procent. Jako bonbónek navíc ostravský Globus má k dispozici fotovoltaickou elektrárnu, z níž má energii zadarmo.
 
Výstavba Energocentra v ostravském Globusu
 
 
Když se Hypermarket Globus v létě 2009 otevíral, práci energetiků ocenil i německý majitel Globusu. Rekordně rychlá pomoc obchodnímu řetězci se neobešla bez emocí. „Nejsem z těch, kteří by se vyžívali v slzách, ale když jsem viděl, že jsme vše zvládli v extrémních podmínkách na výbornou, neubránil jsem se dojetí,“ říká jednatel Českého tepla RNDr. Petr Turek.
 
 
Společnost České teplo oceňuje pomoc rakouských energetiků ze společnosti GE Jenbacher, kteří dodali kogenerační jednotky.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ava
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkající se knihy novináře Radka Kedroně. Popis…