Emma Smetana ryla do Josefa Skály kvůli roku 68 a Tibetu. Ten ji takto odpálil

31.10.2017 15:30

Emma Smetana přivítala v internetové televizi DVTV místopředsedu ÚV KSČM Josefa Skálu, který má na starosti ideově politickou práci a komunikaci. Bavili se spolu mimo jiné o tom, kdo zabil víc lidí.

Emma Smetana ryla do Josefa Skály kvůli roku 68 a Tibetu. Ten ji takto odpálil
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Josef Skála

Po mimořádném sjezdu strany by se prý Skála mohl stát novým šéfem komunistů. „Pokud na tom budou regiony, které to navrhují, trvat a přidají se další, tak ano. U mě to závisí na tom, že to není jen můj osobní nápad, ale že cítím oporu těch, komu bych případně byl předsedou,“ prozradil hned na úvod.

Kdyby se tím předsedou stal, KSČM by zradikalizoval. „Tyto volby vyhrály protestní hlasy a levice byla málo levicová. Musíme ten deficit dohnat, nebo ten náskok kritických nálad před námi, musíme se stát jejich mluvčím, přicházet s náměty, které nám nikdo neukradne, protože půjdeme dál než všichni ostatní,“ předestřel svou představu Skála.

Přidal konkrétní příklad. Stát by měl stavět byty dostupné pro občany, aby vytvořil konkurenci lichvářům, kteří prodávají byty za poměrně vysoké peníze. Skála mluví dokonce o lichvě. Komunisté by podle Skály měli lichvářům čelit právě tím, že se zasadí o vybudování nových bytů. „Střecha nad hlavou je základní lidské právo,“ zdůraznil Ale nemělo by zůstat jen u bytů. Skála volá také po právu na práci. Skála považuje za nepřijatelné, když tolik solidně vzdělaných lidí nemůže najít obstojnou práci.  

Moderátorka se podivovala nad tím, že se komunisté tak perou za lidské právo na bydlení, když je na druhé straně nechává chladnými to, co provádí čínská vláda v Tibetu. „S tím Tibetem je to trochu složitější historie. Těžko ji tady rozebereme. Čínská lidová republika vyzvedla Tibet z brutální teokracie. To, doufám, víte. To, co se dnes děje kolem nezávislosti Tibetu, to je taková nepěkná intrika,“ uvedl Skála.   

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Emma Smetana poté citovala z verze Skálova životopisu určené pro komunistickou státní bezpečnost, ve které se praví, že Skála v roce 1968 nadšeně vítal okupační tanky. Když to host uslyšel, prohlásil pouze „Ó“. Možná obdivné, možná posměšné. Tak jako tak bylo zjevné, že se moderátorka pokouší vyvolat konfrontaci se Skálou. Ten se jí snažil vysvětlit, že žil v nějaké době, že mu bylo šestnáct let a každému rozumně uvažujícímu člověku přeci musí být jasné, že šestnáctiletý kluk mohl jen těžko někde na letišti vítat tanky. Mnohokrát prý také médiím sděloval, že se nikdy žádné službě neupsal.

Srpen 68 podle jeho názoru nebyl okupací. „Okupace nevím, okupaci si představuji s koncentračními tábory a tak podobně. Byl to vojenský zásah. (...) Bylo to vojenské bububu, které sledovalo určité vojenské a politické cíle. Mimochodem, klíčové byly ty vojenské cíle, o kterých se dnes nemluví,“ zdůraznil Skála.

Celý rozhovor naleznete zde.

I kdyby během příjezdu pěti spřátelených armád zemřely stovky Čechů, o čemž Skála pochybuje, tak ve stejné době ve Vietnamu umíralo na tisíc lidí denně. To je mnohem víc a neměli bychom na to zapomínat. Neměli bychom prý také zapomínat na to, kolik lidí umřelo v Iráku a v Afghánistánu v posledních dvou desítkách let.  

Ve druhé polovině rozhovoru se vrátil k volebnímu výsledku. KSČM  podle jeho názoru potřebuje nové tváře. On jí prý může být. Zvlášť, když neudržoval kontakty s Andrejem Babišem, což naznačoval stávající předseda komunistů Filip. 

Komunisté by měli stavět na obhajobě národního bohatství, kupříkladu na obhajobě zásob lithia, nebo na kritice diktátu z Bruselu. Ono zmíněné národní bohatství by měly zpracovávat české podniky ve veřejném vlastnictví, aby se neopakovalo to, co se dělo v OKD nebo s českou vodou, která dnes leží v cizích rukou, ačkoli by měla patřit nám všem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poděkování Milionu chvilek, pochvala Babišovi a téma běženci. Hamáček zklamal Afghánce

16:56 Poděkování Milionu chvilek, pochvala Babišovi a téma běženci. Hamáček zklamal Afghánce

Do nedělní Partie televize Prima tentokrát dorazil jeden jediný host – ministr vnitra Jan Hamáček (Č…