Epopej Moravský Krumlov ztratil vinou mamonu a zaslepenosti, pláče starosta

10.10.2012 14:51

ROZHOVOR Mgr. Tomáše Třetiny, starosty města Moravský Krumlov, jsme se pochopitelně ptali hlavně na Muchovu Slovanskou epopej, která byla léta v jejich zámku vystavena. Starosta stále doufá, že po rekonstrukci výstavních prostor se s představiteli Prahy, kam epopej odvezli, domluví o jejím návratu… U tohoto tématu ale nezůstalo.

Epopej Moravský Krumlov ztratil vinou mamonu a zaslepenosti, pláče starosta
Foto: red
Popisek: Slovanská epopej v Praze

Žije ještě naděje, že se slavná Slovanská epopej vrátí z Prahy na zdejší zámek?
V Krumlově pracujeme podle scénáře, na kterém jsme se dohodli s panem Novotným, pražským radním pro kulturu, a který byl předjednán s představiteli ministerstva kultury a Jihomoravského kraje. Je v podstatě „jednoduchý“  –  snažíme se zahájit opravy výstavních prostor a i jejich rozšíření tak, abychom splnili podmínky NPÚ pro vystavování tohoto skvostu českého malířství. Ve chvíli, kdy budou splněny nebo bude reálná v určitém časovém prostoru jejich realizace, budeme jednat s vedením Prahy o možném návratu Epopeje do Krumlova. Epopej do Krumlova patří a věřím ve zdravý rozum pražských představitelů.

 


Jak se vůbec ztráta díla promítla do turistického ruchu ve městě?
Odvoz jednoznačně a nepopíratelně poškodil nejen podnikatele ve městě, ale i v celém regionu. Návštěvníci si prohlédli plátna, a pak se rozjeli do blízkého okolí. Dvacet pět tisíc (průměrná roční návštěva) turistů, kteří navštívili Krumlov, zde chybí! Je to poznat především v místních restauracích a obchodech na mnohem menších tržbách. Na celé kauze mě nejvíce mrzí to, že jsme princip rozvoje malého regionu, jeho turismu, ekonomiky a podnikání, který je založen na návštěvě jednoho výrazného taháku a na něj navazujících nabídek (bohunické sochy, vedrovické muzeum, blízkost Lednicko valtického areálu, Znojmo a NP Podyjí...), byl potlačen na úkor zaslepenosti a mamonu několika jedinců. Otázky zní – o kolik lidí přijede více do Prahy kvůli výstavě pláten? Potřebuje Praha tuto početně zanedbatelnou skupinu?


Snažíme se tuto situaci řešit. V letošním roce jsme otevřeli zámecké prostory, které byly dvacet roků nepřístupné veřejnosti a chceme lidem ukázat, co vlastně budeme opravovat. Do těchto prostor jsme umístili ve spolupráci s Moravskou galerií soubor moderního umění Marek a ohlasy říkají, že je to snad i cesta vpřed. Zároveň jsme podepsali s majitelem zámku společností Incheba, ministryní kultury Alenou Hanákovou, hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem symbolický dokument – Memorandum o spolupráci, ve kterém se všichni hlásíme k myšlence oprav krumlovského zámku a jeho zachování budoucím generacím. Je podaná žádost o dotace z evropských fondů, probíhá příprava výběrového řízení na zhotovitele oprav.


Plánujete revitalizovat centrální Masarykovo náměstí. Kdy se do toho pustíte a jak bude po přestavbě vypadat?
Revitalizace hlavního náměstí v Moravském Krumlově je přímo navázána na již proběhlou generální opravu kanalizačního a vodovodního řádu. Autobusy, které dříve parkovaly na náměstí, již mají svoji základnu na novém autobusovém nádraží. Veškerou dopravní situaci v Krumlově výrazně zkvalitnil a zlepšil nový průtah městem. Vybudování výše zmíněného bylo podmínkou pro možnou revitalizaci Náměstí TGM. Připravujeme podání žádosti o dotace. V rámci stavby bude provedena rekonstrukce a nové uspořádání chodníků, obslužných vozovek, parkovacích ploch, centrální části náměstí, nové odvodnění zpevněných ploch, realizace vyvolaných přeložek inženýrských sítí, vegetační úpravy, vybudování nové kašny, pódia pro pořádání kulturních akcí… Celkové náklady dosahují výše 84 milionů korun.


Jak vnímáte přímou volbu prezidenta? Máte svého favorita?
Přímou volbu prezidenta vnímám jako precedens pro vytvoření systému pro přímou volbu starostů a hejtmanů. Zcela jednoznačně však vyžaduje jiný volební systém a následně velkou změnu pravomocí, odpovědnosti a rozhodovacích nástrojů těchto funkcí. Jen je potřeba si uvědomit historické souvislosti a tradice, jestli nekonáme něco, co je jen populistickým gestem.

 


Podezření z korupce u přidělování dotací z fondů EU dostihla první české hejtmanství. Domníváte se, že by si policie měla posvítit i na další české kraje včetně Jihomoravského?
Policie musí konat vždy, když má podezření na spáchání trestného činu!


Co byste rád ještě stihl do konce volebního období, jaký je Váš největší cíl?
Rád bych dokončil započatou práci, v podstatě jsem vše už řekl – zahájení oprav zámku, dokončení investičních akcí, vybudování městského koupaliště.


Slyšel jste již někdy o serveru www.ParlamentníListy.cz a co říkáte na jeho služby?
Samozřejmě, jsem vaším pravidelným čtenářem. Držím Vám palce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…