Erik Best už má jasno, kdo po volbách ovládne situaci. Podělil se s námi

18.10.2013 4:44

ROZHOVOR Americký novinář a analytik Erik Best naznačuje, že Andrej Babiš bude v politice tak dlouho, dokud sám bude chtít. Prostě na to má peníze a prý možná víc, než nám říká. Best se pro ParlamentníListy.cz také zamýšlí, kudy půjde povolební vývoj. A svoji roli v tom zase podle něho bude hrát Babiš.

Erik Best už má jasno, kdo po volbách ovládne situaci. Podělil se s námi
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

Anketa

Dělá Miloš Zeman svou práci dobře a k užitku České republiky?

75%
25%
hlasovalo: 12826 lidí

Jak si vysvětlujete výrazný nárůst preferencí hnutí ANO Andreje Babiše? Není to tak dávno, co se pohybovalo pod pětiprocentní hranicí a teď atakuje třetí, někdy i druhé místo.

Vysvětluji si to tím, že ANO má od začátku velice profesionální kampaň. Navíc má Andrej Babiš spoustu peněz, možná víc než říká. Tvrdí, že hnutí má zatím k dispozici asi 65 milionů a skoro všechny pochází od pana Babiše. Ty peníze jsou ale hlavně efektivně vynaloženy.

Vedle toho se Andrej Babiš naučil chovat ve smyslu, že jeho vystupování je vesměs pozitivní. Před nějakým rokem mluvil hlavně negativně, teď vystupuje příznivě. Zároveň funguje jako taková síť, která chytá pravicové voliče, kteří nevědí, koho jiného by volili.

Pokud takto hnutí ANO skutečně uspěje, bude mu to ve sněmovně k něčemu? Jak ČSSD, tak TOP 09 i ODS mluví o tom, že s Babišem nechtějí nic mít…

Klíčová otázka je taková, zda Babišovo ANO bude mít víc než 15 procent, anebo méně než 15 procent. Když bude mít více, očekávám, že se s ním bude chtít prezident Zeman po volbách sejít jako s prvním či druhým lídrem a dojde k nějaké dohodě. Nemůžeme samozřejmě předem vědět, jak to dopadne, ale myslím, že se nějak spojí a budou spolu vytvářet povolební situaci.

Dá se v tuto chvíli mluvit o nějaké možnosti nelevicové koalice?

Jistě, jednou z možností to je. Ale spíš je otázkou, jestli se Miloš Zeman bude chtít zbavit Bohuslava Sobotky před tím, než bude jmenován premiérem nebo ho bude chtít jmenovat, počkat na vhodnou chvíli a pak ho opravdu zničit. Zde může hrát důležitou roli pan Babiš. Teď může Sobotku podporovat a pak ji vzít zpátky.

To by ale vyžadovalo nějakou dohodu s prezidentem a to jsem měl na mysli, když jsem mluvil o tom, že se nejspíš po volbách sejdou.

Vnímáte jako řada jiných Babišovo hnutí jen jako epizodní, protestní záležitost, anebo se může výrazněji na politické scéně ukotvit?

Vše záleží na tom, jak dlouho se pan Babiš bude chtít angažovat. On evidentně peníze má a je ochoten je utrácet. V tomhle smyslu to není ten samý případ jako s Vítem Bártou a Věcmi veřejnými, protože pan Babiš je schopen některé politiky zaměstnat a to je víc zavazující, než nějaká půjčka.

Něco se může stát samozřejmě před volbami. Tomáš Hrdlička začal rozesílat nějaký pomlouvačný leták, který zase vytahuje minulost pana Babiše. Poslední týden před volbami bude sice důležitý, ale předpokládám, že pokud bude sám Andrej Babiš chtít pokračovat, tak prostor bude.

Co situace v ČSSD? Objevují se různé billboardy proti Bohuslavu Sobotkovi i proti Michalu Haškovi. Bojí se podle vás skutečně předseda ČSSD Sobotka, že i přes vítězství sociální demokracie ho prezident Zeman nejmenuje premiérem?

Takovou obavu určitě má, ale podle mě je důležitější otázka (na kterou pochopitelně nemáme odpověď) je, zda pan Zeman bude chtít jít proti proudu a jmenovat někoho, kdo na to nemá nárok. Zda bude chtít riskovat, že Evropská unie a různá uskupení si budou stěžovat, že se chová autoritářsky. Anebo po volbách řekne: dobře, pan Sobotka vyhrál, a přestože nesouhlasím, že se chce domluvit třeba s Kalouskem či Babišem, respektuji to a jmenuji ho premiérem. Prezident má už za sebou tolik nepříjemných chvil, třeba záležitosti kolem Izraele a teď co se týká těch dvou unesených Češek, že by mu prospělo, kdyby jmenoval toho, kdo volby vyhraje. I když to bude Bohuslav Sobotka. Až pak přijde čas se šéfa ČSSD zbavit, dá se použít třeba OKD nebo nějaká další kauza. V takovém případě bude Sobotkův pád ještě strmější.

Co nebo kdo podle vás stojí za náhlým propadem preferencí SPOZ? Není to něco, co se hodí sobotkovské části ČSSD, protože by to oslabilo manipulační prostor zemanovské části sociální demokracie?

Zatím se zdá, že bude mít SPOZ problém se do sněmovny dostat, ale zisk těsně nad hranicí pěti procent nelze vyloučit. Hlavní důvod je ale ten, že ta strana tolikrát překrucovala pravdu, že i oni sami pochopili své nízké šance.

A nelze si opravdu myslet, že za tím poklesem preferencí jsou i některé vnější vlivy?

Nemyslím si. Až na to, že Miroslav Šlouf v tom hrál obrovskou roli a dal najevo, že jeho cílem je, aby se SPOZ nedostala do parlamentu. Senátor Dryml, který s ním spolupracuje, řekl nedávno v podstatě totéž. Na druhou stranu oni ale zůstávají velkými podporovali prezidenta Zemana. V tom je rozdíl. Jdou proti straně a ne proti Zemanovi jako takovému.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

ministr financí

Pochybuji, že budete upřímný, ale zkusím to. Fakt myslíte, žě je Stanjura dobrý ministr financí? Nebyl byste vy 1000x lepší? Narozdíl od něj se ve financích vyznáte. Stanjura sestavuje nesmyslné rozpoty a predikce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

21:45 Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

MONITORING SÍTÍ Senátorka Miroslava Němcová na sociální síti uvedla, že naši obrannou dohodu se Spoj…