Erik Best už má jasno, kdo po volbách ovládne situaci. Podělil se s námi

18.10.2013 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Americký novinář a analytik Erik Best naznačuje, že Andrej Babiš bude v politice tak dlouho, dokud sám bude chtít. Prostě na to má peníze a prý možná víc, než nám říká. Best se pro ParlamentníListy.cz také zamýšlí, kudy půjde povolební vývoj. A svoji roli v tom zase podle něho bude hrát Babiš.

Erik Best už má jasno, kdo po volbách ovládne situaci. Podělil se s námi
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

Jak si vysvětlujete výrazný nárůst preferencí hnutí ANO Andreje Babiše? Není to tak dávno, co se pohybovalo pod pětiprocentní hranicí a teď atakuje třetí, někdy i druhé místo.

Vysvětluji si to tím, že ANO má od začátku velice profesionální kampaň. Navíc má Andrej Babiš spoustu peněz, možná víc než říká. Tvrdí, že hnutí má zatím k dispozici asi 65 milionů a skoro všechny pochází od pana Babiše. Ty peníze jsou ale hlavně efektivně vynaloženy.

Vedle toho se Andrej Babiš naučil chovat ve smyslu, že jeho vystupování je vesměs pozitivní. Před nějakým rokem mluvil hlavně negativně, teď vystupuje příznivě. Zároveň funguje jako taková síť, která chytá pravicové voliče, kteří nevědí, koho jiného by volili.

Pokud takto hnutí ANO skutečně uspěje, bude mu to ve sněmovně k něčemu? Jak ČSSD, tak TOP 09 i ODS mluví o tom, že s Babišem nechtějí nic mít…

Klíčová otázka je taková, zda Babišovo ANO bude mít víc než 15 procent, anebo méně než 15 procent. Když bude mít více, očekávám, že se s ním bude chtít prezident Zeman po volbách sejít jako s prvním či druhým lídrem a dojde k nějaké dohodě. Nemůžeme samozřejmě předem vědět, jak to dopadne, ale myslím, že se nějak spojí a budou spolu vytvářet povolební situaci.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

18:02 „Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

Jako „nový kluk na sídlišti“ se v Praze představuje organizace GLOBSEC. Na přelomu srpna a září se z…