Euro místo koruny do roku 2017. To se dá stihnout, vyslovil se Zeman

11.06.2014 15:35

Prezident Miloš Zeman míní, že lze stihnout přijetí eura v Česku do roku 2017. Řekl to na dnešním setkání se zaměstnanci sklářské společnosti Preciosa v Jablonci nad Nisou. Pro společnou evropskou měnu se podle Zemana vyslovují všechny české proevropské strany - relativně slaběji strana ANO, tak napůl TOP 09 a velmi silně sociální demokracie.

Euro místo koruny do roku 2017. To se dá stihnout, vyslovil se Zeman
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Prezident na náměstí v Hrádku nad Nisou

"Nestačí ale mít euro jen v programu, je nutné pro to také něco dělat, to znamená stanovit plán přijetí eura, stanovit termín přijetí eura a zvolit strategii přechodu z koruny na euro," řekl Zeman a dodal, že vláda to v programu má. "Já sám se domnívám, že se to dá stihnout do roku 2017, doufejme, že se to podaří," dodal. 

Na Slovensku a v Rakousku, kde už euro mají, je s ním podle Zemana spokojeno 70 procent obyvatel, není to ale podle něj jediný, ale ani hlavní argument pro jeho zavedení. "Česká ekonomika je malá exportní ekonomika, 80 procent naší produkce se vyváží a tři čtvrtiny exportérů podporují zavedení eura, a to proto, aby nebyli vystaveni takzvaným kurzovým rizikům, to znamená kolísání kurzu měny, před nímž se musí zajišťovat," řekl prezident. To zvyšuje náklady českých podnikatelů a snižuje jejich konkurenceschopnost.

Euro není všelék, ani belzezub

Země jako Rakousko, Slovensko nebo Německo podle Zemana prokázaly, že euro jejich ekonomiku nijak neohrožuje. "Naopak pomáhá jejich hospodářskému rozvoji, zatímco země, které mají národní měny se často dostávají do potíží. Třeba na Islandu se národní měna znehodnotila o 70 procent," řekl. Euro ale podle Zemana rozhodně není všelék, je to však jeden z mnoha pomocných nástrojů, jak oživit ekonomiku. "Ale euro také není belzebub, euro není zlo, ani nástroj pro zdražování," zdůraznil. 

Proti přijetí eura se staví zejména ODS, která před volbami do Evropského parlamentu zorganizovala petici za zachování koruny jako české měny. Proti zavedení eura nasbírala za necelé dva měsíce zhruba 42.300 podpisů. Projednat ji bude muset Senát, kterému byla v květnu předána. Petice vyzývá vládu, aby vyjednala pro ČR trvalou výjimku a nepřijímala euro, pokud s tím nevysloví občané ČR souhlas v referendu. 

Vláda prozatím pouze schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie, což zemi zaváže přijmout pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Česko by se hlavními opatřeními paktu řídilo až po přijetí eura. Sněmovna přistoupení k této smlouvě prozatím projednala jen v prvním kole schvalování. Podle ODS pro Česko euro nebylo výhodné vzhledem k tomu, že by zemi mimo jiné přimělo podílet se na finančních dotacích pro zadlužené unijní státy. Silná koruna naopak Česko chrání před těmito výkyvy a pomáhá udržet českou ekonomiku stabilní, tvrdí občanští demokraté. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…