Europoslanec Štětina: Kolega Maštálka pomlouvá Saakašviliho. Oni to komunisti musejí dělat, protože...

14.06.2015 10:30

Komunistický europoslanec Jiří Maštálka má strach z nového gubernátora Oděsy Michaila Saakašviliho. Poté, jak si v roli prezidenta počínal v Gruzii, má Maštálka za to, že jde o psychicky nevyváženého člověka, který se chová agresivně, takže představuje nebezpečí pro další rozdmýchávání bojů na Ukrajině. Maštálkův kolega z europarlamentu Jiří Štětina (TOP 09) Saakašviliho ale vidí úplně jinak.

Europoslanec Štětina: Kolega Maštálka pomlouvá Saakašviliho. Oni to komunisti musejí dělat, protože...
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Europoslanec Jiří Maštálka (KSČM) se bojí nového gubernátora Oděsy Michaila Saakašviliho, někdejšího gruzínského prezidenta, který už jednou vedl válku s Ruskem. Dá se prý proto předpokládat, že se novým vládcem jedné z oblastí stal proto, aby vystupňoval napětí.

„Ukrajinský prezident nejenže pozval do země neblaze proslulého bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho a ihned mu udělil občanství, ale jmenoval jej také gubernátorem Oděské oblasti. S ohledem na založení a vlastnosti Saakašviliho – včetně nesporné psychické nevyváženosti – se lze domnívat, že tento člověk má za úkol radikalizovat politickou situaci na jihu Ukrajiny, v blízkosti tzv. Podněsterské republiky, která se nachází pod ruskou vojenskou kontrolou. Další ohnisko válečného konfliktu tak začíná podle mne doutnat,“ varuje.

Tady se prý projevuje velký ukrajinský paradox. Zatímco někteří ruští politici, kteří reálně hodnotí konflikt na Ukrajině, nesmějí na Západ, ukrajinská vláda jen hledá cestu, jak pokračovat v boji.

Jiří Štětina se prý ale zná se Saakašvilim osobně a považuje ho za vzdělaného člověka, který jen dal najevo, že z Gruzie nehodlá nechat udělat vazalský stát Kremlu. A komunisté, kteří straní kremelskému vládci Vladimiru Putinovi, proto Saakašviliho musejí pomlouvat.

„Kolega Maštálka pomlouvá Saakašviliho. Oni to komunisti musejí dělat, protože vědí, jak Putin Saakašviliho nenávidí. Pan Maštálka nemá pravdu, Saakašviliho znám dobře osobně, pokusil se vyrvat Gruzii z područí Moskvy. Je to vzdělaný muž, zahájil úspěšně přerod Gruzie v moderní stát. Skoncoval s korupcí velmi rázně, proto je v Gruzii bývalými aparátčíky nenáviděn,“ konstatuje Štětina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká předvolební prezentace Petra Fialy: Učit děti o dezinformacích a zaměřit se na přátelství s Německem. Program uděláme za 24 hodin

11:42 Velká předvolební prezentace Petra Fialy: Učit děti o dezinformacích a zaměřit se na přátelství s Německem. Program uděláme za 24 hodin

V rozhovoru pro Lidové noviny nakousl předseda ODS Petr Fiala opravdu hodně témat. Řekl například, ž…