Europoslankyně ANO vzkazuje z Bruselu: KSČM pro EU není problém. Ale pokud by vládu podporovala SPD, bylo by mnohem hůř

10.06.2018 11:11 | Zprávy

Česká europoslankyně Dita Charanzová, která byla zařazena mezi dvacítku žen, jež hýbou Bruselem, je přesvědčena o tom, že případná vláda, která má být složená z ANO a ČSSD a opírající se o podporu komunistů, by v Bruselu nebyla vnímaná jako problém. Podstatně hůř by však podle ní bylo, pokud by přišla jiná alternativa, ve které by nějakým způsobem figurovalo hnutí SPD.

Europoslankyně ANO vzkazuje z Bruselu: KSČM pro EU není problém. Ale pokud by vládu podporovala SPD, bylo by mnohem hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

Do europarlamentu Charanzová kandidovala za hnutí ANO. Mnozí politici hovořili o tom, že trestně stíhaný člověk na postu premiéra nedělá České republice v Bruselu příliš dobrou vizitku. „Není to ideální stav, ale za sebe mohu říct, že jsem v Bruselu nezaznamenala, že by tohle byl nějaký problém,“ uvedla v rozhovoru pro server Deník.cz.

Kauzu Čapí hnízdo o podezření z podvodu s dotacemi z EU tam prý berou jako interní záležitost České republiky, kde se věc normálně prošetřuje. „Politicky sexy je to doma, v Bruselu nikoli. Komise nedávno jasně řekla, že už to není problém EU,“ řekla Charanzová a dodala, že nadto ctí presumpci neviny a nepředvídají závěry.

Co eurposlankyni prý nejvíc trápí, je to, že nemáme stabilní vládu s důvěrou, aby se rozběhla naplno exekutivní i legislativní činnost. Rýsující se vláda ANO s ČSSD, podporovaná komunisty by prý na závadu být neměla. „Komunisté jsou na evropské platformě bráni jako jedna z evropských stran, která aktivně vystupuje v Evropském parlamentu,“ uvedla a zmínila, že z pohledu ČR to není nic, z čeho by byla úplně nadšená, kvůli historickým zkušenostem by pro ni prý bylo nepřijatelné, aby KSČM byla součástí vlády a třeba mluvila do programového prohlášení.

Daleko větší problém spatřuje v možné toleranci SPD. „Tohle by byl v Evropě problém. SPD je strana, která má za partnery lidi jako Marine Le Penovou. Je to strana, která se netají přáním, aby ČR odešla z EU, její členové mají různé rasistické výroky,“ připomněla s tím, že pro ni je to extremistické hnutí, s nímž si neumí představit spolupráci. „Nevím, co bychom s ní mohli programově sdílet,“ zdůraznila.

Původní zdroj ZDE.

Sama prý premiérovi Andreji Babišovi již avizovala, že pokud by referendum v ČSSD skončilo zamítnutím vstupu do vlády, byla by pro ni varianta s tolerancí SPD nepřijatelná. „Nedovedu si představit, že by hnutí ANO mělo těsnější spolupráci s tímto uskupením. Kdyby to tak dopadlo, musela bych z toho vyvodit osobní závěr,“ řekla na závěr Charanzová, která prý pevně doufá, že už se tahle eventualita nevrátí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …