Evropa má po vystoupení amerického viceprezidenta o čem přemýšlet. Byl prý ještě drsnější, než ministr přezdívaný "vzteklý pes"

18.02.2017 13:43

Americký viceprezident Mike Pence v sobotu vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Evropské spojence ujistil, že Američané stojí s Evropany pevně bok po boku. Spojuje je víra v demokracii, právní stát a spravedlnost. Pence tím však neskončil. Rusku i evropským partnerům v NATO poskytl také látku k přemýšlení.

Evropa má po vystoupení amerického viceprezidenta o čem přemýšlet. Byl prý ještě drsnější, než ministr přezdívaný "vzteklý pes"
Foto: Twitter DJT
Popisek: Prezident USA Donald J. Trump se svým viceprezidentem Mikem Pencem

„Tady je Trumpův slib: Dnes a denně budeme stát po boku Evropanů, protože nás spojují stejné ideály – svoboda, demokracie, spravedlnost a právní stát,“ prohlásil Pence na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Od ostatních státníků za svá slova sklidil potlesk. Ujistil spojence, že Spojené státy berou vážně své závazky v NATO, shrnuje agentura Reuters. Není to přitom tak dlouho, co Trump označoval Severoatlantickou alianci za zastaralou.

Viceprezident USA přítomným politikům poskytl také látku k přemýšlení. Bez okolků Evropanům sdělil, že pro ně nastal čas dělat pro NATO víc, než dělali doposud. I po tomto oznámení přišel potlesk, jen už podstatně vlažnější. Spojenci musí odvést svůj spravedlivý podíl. A musí tak činit „jasnou a důvěryhodnou cestou“.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Pence byl o poznání důraznější, než šéf Pentagonu James Mattis (ačkoliv právě on je přezdívaný "vzteklý pes"), který pří návštěvě centrály NATO prohlašoval, že Trump spojence neopustí. Za zavřenými dveřmi ostatním ministrům obrany Aliance vzkázal, že budou muset platit víc. Prostě budou muset. Jinak USA zváží, jak moc se budou angažovat v Alianci.

Stojí také za pozornost, že Pence poslal jasný vzkaz také Rusku. „Vězte tohle: I nadále povedeme Rusko k odpovědnosti, i když hledáme společnou řeč. Jak víte, prezident Trump věří, že ji lze nalézt,“ zaznělo z úst amerického viceprezidenta. Washington bude tlačit na to, aby i Rusko dodržovalo své závazky plynoucí z dohod z Minsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

20:24 Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

Na videu, které koluje po internetu a popisuje praktiky novinářů proti Andreji Babišovi je zajímavé,…