Evropa prohrála Ukrajinu. Hrozí občanská válka, varuje známý ekonom

02.12.2025 12:33 | Monitoring
autor: Miloš Polák

Macron hledá cestu, jak neztratit panenství, o šéfku unijní diplomacie Kaju Kallasovou už se nezajímá nikdo. Jen Česká televize. Ekonom Pavel Šik vnímá situaci na Ukrajině právě takto. Situaci považuje za velmi vážnou.

Evropa prohrála Ukrajinu. Hrozí občanská válka, varuje známý ekonom
Foto: Repro Volodymyr Zelenskyj, síť X
Popisek: Hasič zasahuje po nočním útoku na Ukrajinu

Rusové stále postupují a zabírají další a další metry ukrajinské půdy. Sice pomalu, ale přece. Ukrajinci vědí, že mají problém a řeší ho s Američany, za které s ruskou stranou mluví realitní podnikatel Steve Witkoff. A co k tomu říká EU jako celek, za kterou formálně mluví vysoká představitelka unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová, už zajímá tak akorát Českou televizi. Touto optikou se na válku na Ukrajině dívá ekonom Pavel Šik.

„Evropa prohrála a lidé jako Kallasová, i když ji Česká televize stále ještě zmiňuje, nyní ztratili slovo. Diskvalifikovala se nejpozději, když na americký plán reagovala slovy ‚stále se musíme dostat ze situace, kdy Rusko předstírá, že vyjednává, do situace, kdy bude muset vyjednávat‘. Názor Evropanů jako je ona už nikoho kromě našich veřejnoprávních médií nezajímá, situace je vážná, všichni vědí, že ukrajinská armáda se hroutí a rozhodování se vrátilo na úroveň opravdových evropských lídrů, a to jen těch, kteří umějí mluvit s americkou administrativou a zároveň svůj osud spojili s ukrajinskou budoucností, jako například Macron. Ostatní jsou víceméně jen informováni. A Macronovi se nyní jedná o to, jak z toho bez ztráty panenství ven,“ napsal Šik na sociální síti Facebook.

Podle Šika je třeba dívat se na to, co zní mezi řádky v oficiálních prohlášeních. Jasné podle něj je to, že vyjednávající Ukrajinci jsou velmi nešťastní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Účast ve vládní koalici.

Pane Šlachto, nemrzí Vás dnes, že jste byl tvrdohlavý a neprojevil dostatek politického realismu? Proč jste se nepřidali ke spolupráci k některé opoziční skupině? Je mi jedno ke které. Klidně ke komukoliv. Stačilo, SPD, Motoristi, Pro, ANO ... spousta možností a třeba Stačilo by se ve spolupráci s ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kája Kallas z 1,3 miliónového národa Estonska káže,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseEvilSpirit , 02.12.2025 13:00:57
jak má 500 mil.Evropa a její obyvatelstvo skákat.To je k nevíře."Ukrajinská stopa " korupce se táhne i do Estonska.Na to se ještě Káji v EUparlamentu nikdo nezeptal?

|  19 |  0

Další články z rubriky

Šikovné mladé pirátky, smál se Babiš. A přišla smršť od Richterové i dalších

11:01 Šikovné mladé pirátky, smál se Babiš. A přišla smršť od Richterové i dalších

Vláda Andreje Babiše získala ve čtvrtek večer důvěru 108 koaličních poslanců. Ale než se tak stalo, …