Evropanů ubyde a lidé zestárnou, říká demograf

18. 2. 2012 10:18

Britský demograf a profesor Oxfordské univerzity ve Velké Británii David Coleman, který byl hostem Interview ČT24, tvrdí, že by se v budoucnu mohlo obyvatelstvo Evropy zásadně proměnit. Kontinent bude podle něj méně "evropský" a bude v něm žít více míšenců. Zároveň prý Evropa zestárne a ubude jí obyvatel.

Evropanů ubyde a lidé zestárnou, říká demograf
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Coleman uvedl, že organizace Migration Watch vznikla ve spolupráci s Andrewem Greenem před deseti lety. "Oba dva jsme shledávali, že počet migrantů se neustále navyšuje a že neexistuje žádné kritické posouzení. Nedalo se vůbec kritizovat cokoliv spojeného s migrací. Proto jsme chtěli zřídit organizaci, která bude shromažďovat oficiální údaje," řekl demograf.

Odchod do důchodu musí být později

Podle Colemana je migrace přirozená, nesmí jí však být příliš. Podíl lidí se zahraničními kořeny by se do poloviny století mohl v některých státech až ztrojnásobit. V Německu by mohl z nynějších asi dvanácti dosáhnout pětadvaceti procent. Ve Švédsku a Rakousku by to mohlo být až třicet procent.

Pro Českou republiku může být dobrá zpráva, že jako v jedné z mála zemí by neměl zásadně klesat počet obyvatel. Stárnutí obyvatel se ale nevyhne žádný evropský stát, což zásadně ovlivní ekonomiku.

"Když se posune hranice odchodu do důchodu jako reakce na delší střední délku života, tak to povede k určitému usměrnění efektu stárnutí populace. Dojde k navýšení počtu pracovních sil. Ty roky, které získáme navíc, budou aktivní. Tomu musíme přizpůsobit i odchod do důchodu, jinak bychom zbankrotovali," vysvětlil demograf.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…