Evropo, zvykej si. Muslimským imigrantům začíná ramadán, německá televize upravuje vysílání

22. 5. 2017 18:40

V Evropě žije stále více muslimů, původní obyvatelé starého kontinentu se s nimi učí žít. Země EU vychází muslimům vstříc kupříkladu během muslimského posvátného měsíce ramadánu. Muslimové si během svého významného svátku připomínají zjevení Koránu proroku Mohamedovi. Svátek provázejí přísná náboženská pravidla, která muslimy významně omezují např. v jídle.

Evropo, zvykej si. Muslimským imigrantům začíná ramadán, německá televize upravuje vysílání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mešita Islámského centra Vídeň uvnitř
reklama

Tento rok se ramadán slaví od 27. května do 25. června a vzhledem k rostoucímu počtu muslimů žijících v Evropě se tento svátek stále více týká i našeho kontinentu. Muslimové během tohoto svátku nesmějí za denního světla jíst ani pít, což může být značně limitující. Mohou se cítit vyčerpaní a nepodávají stoprocentní výkon v práci či při studiu.

„Do problémů se dostali muslimští studenti žijící ve Velké Británii. Národní zkoušky GCSE, které se skládají v šestnácti letech, a takzvané A-Levels, které jsou obdobou českých maturit, připadají v letech 2016 až 2018 na období ramadánu. Britská Společná rada pro kvalifikace, která spravuje všechny britské národní zkoušky, se rozhodla vyhovět muslimským studentům a naplánovala rozpis zkoušek tak, aby zkoušky z nejpopulárnějších předmětů, jako jsou matematika nebo angličtina, spadaly do dnů mimo ramadán. Informuje o tom server britského deníku The Guardian. Českým čtenářům informaci zprostředkoval server Echo24.cz.

Celý text naleznete zde.

Na ramadán berou ohled už i v Německu, kde se během tohoto svátku vysílají přesně časy východu a západu slunce. Není bez zajímavosti, že muslimové musejí v Evropě hladovět a žíznit mnohem déle než kupříkladu ve většinově muslimské Indonésii, která je blíže rovníku. V Indonésii svítí slunce během ramadánu asi 13 hodin, ve Velké Británii je to až 19 hodin. Teprve po západu slunce si mohou dopřát slavnostní večeři nazývanou iftar.

Muslimové žijící v Evropě si navíc často stěžují, že jim schází atmosféra jejich nejdůležitějšího svátku v roce, na kterou byli zvyklí z domova. Ve většinově muslimských zemích jsou na ramadán vyzdobena celá města. V Evropě nikoli a muslimům se prý po tradiční atmosféře stýská. Ve Švédku se ovšem pokusili vyjít muslimům vstříc.

„Ve Švédsku v roce 2013 se politici napříč politickým spektrem shodli, že ramadán je novou švédskou tradicí. U příležitosti ramadánu byla podávána ve švédském parlamentu slavnostní večeře iftar,“ píše server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Očkování bude opakovaně. 2022, 2023. Takže pozor

19:05 Babiš: Očkování bude opakovaně. 2022, 2023. Takže pozor

Je zde neděle a spolu s ní již pravidelný pořad premiéra Andreje Babiše Čau, lidi! Řeč byla hlavně …