Evropská komise dál vyšetřuje používání falometrie v ČR

17.05.2011 19:08

Evropská unie stále šetří používání takzvané falometrie v Česku. Evropská komise kvůli tomu v pondělí do Prahy zaslala už druhý dopis. ČTK to v úterý potvrdil mluvčí EK Marcin Grabiec. Komise žádá další vysvětlení a informace. Metoda se používá k posuzování žadatelů o azyl a je založena na měření průtoku krve v jejich penisu při sledování sexuálních výjevů. ČR je jedinou zemí EU, která ji používá.

Evropská komise dál vyšetřuje používání falometrie v ČR
reklama

"Stále zůstávají určité obavy týkající se slučitelnosti této metody s azylovým právem EU a základními právy," řekl mluvčí.

Falometrie je v rozporu s lidskými právy

V dopise Brusel českým úřadům sděluje, že se bude celou věcí ještě dál zabývat a žádá po nich další bližší informace. Zatím nicméně podle mluvčího nebylo zahájeno nějaké formální vyšetřování Česka či podniknuty právní kroky vůči Praze v této věci.

Na používání falometrie upozornila koncem loňského roku agentura Evropské unie pro lidská práva, která české úřady napadla z homofobie. Důvodem bylo to, že žadatelé o azyl tvrdící, že jsou homosexuálové, byli podrobeni této metodě vyšetření. Praha tehdy uvedla, že se tak stalo jen v několika případech. Ministerstvo vnitra navíc odmítlo, že by šlo o porušení evropské charty základních práv. Vyšetření prý vždy bylo provedeno se souhlasem žadatelů.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

6:52 Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

Na pondělním pražském koaličním jednání se bude projednávat generální ředitel Pražských strojíren Ró…