Evropská komise zhodnotila Česko. Sobotku a spol. asi moc nepotěšila

26. 2. 2016 17:51

Česká ekonomika v posledních letech silně oživuje, což vede ke zlepšení na trhu práce, a růst znamená také obnovu hospodářské konvergence s EU. Přesto stále zůstávají některé problematické body, například trvající vysoká míra daňových úniků i nákladů na placení daní, výrazně slabý fiskální rámec či nedostatky veřejné správy. Vyplývá to z dnes zveřejněného pracovního dokumentu Evropské komise.

Evropská komise zhodnotila Česko. Sobotku a spol. asi moc nepotěšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Dnešní analýza situace, která není oficiálním postojem Evropské komise, bude podkladem ke konkrétním doporučením pro Česko a další státy osmadvacítky. Ty komise obvykle předkládá koncem jara.

Materiál upozorňuje, že řešení problému daňových úniků, zejména v oblasti daně z přidané hodnoty, je jednou z priorit politického programu české vlády, skutečný pokrok je ale pomalý. Plánována navíc nejsou žádná opatření, která by snižovala relativně vysoké náklady související s placením daní či vedla ke zjednodušení celého daňového systému. K vysoké úrovni zdanění práce podle komise přispívají vysoké příspěvky zaměstnavatelů na sociální zabezpečení.

Česko má podle textu jeden z nejslabších fiskálních rámců v Unii a dlouho odkládaná reforma stále čeká na schválení. „Předpokládaný nárůst veřejných výdajů na zdravotní péči a důchody zpochybňuje dlouhodobou udržitelnost veřejných financí,“ uvádí dokument s tím, že nedávné návrhy na změny důchodového systému by v případě realizace dlouhodobě vedly ke zhoršení stavu veřejných financí.

Komise v materiálu už poněkolikáté poukazuje na malý podíl některých skupin obyvatel na trhu práce. Zmiňuje v této souvislosti ženy s malými dětmi, u nichž dlouhodobě chybí cenově dostupná a kvalitní péče o děti, lidi s nízkou kvalifikací a příslušníky romské komunity.

Překážku k vyšší kvalitě lidského kapitálu v ČR znamenají i výrazné nerovnosti ve vzdělávacím systému, které znevýhodněným skupinám, hlavně Romům, brání v dosažení výsledků na trhu práce, a malá atraktivita učitelského povolání.

Pracovní dokument také konstatuje, že ačkoliv se česká konkurenceschopnost v posledních letech zlepšila, záporně ji ovlivňují faktory, jako jsou neefektivní prvky v podnikatelském prostředí a také slabiny veřejné správy.

Komise v dokumentu připomíná, že Česko má jeden z nejnižších podílů uživatelů elektronické veřejné správy v Evropské unii. Efektivitu podnikání snižuje vysoká míra regulací v některých odborných službách a také řada klíčových prvků protikorupčního plánu z roku 2015 teprve čeká na přijetí.

Vysoká administrativní a regulační zátěž v Česku též znamená překážku pro investice. Dokument zmiňuje rovněž trvající značné nedostatky v dopravní infrastruktuře a energetické účinnosti. V porovnání s jinými státy EU je horší zejména silniční síť i přes vyšší investice v posledních dvou letech.

Pracovní materiál připomíná, že postupy při zadávání veřejných zakázek nejsou často v souladu s postupy, které se v Unii osvědčily, což je prý ale částečně způsobeno malou odbornou přípravou zadavatelů.

Materiály shrnující situaci jednotlivých členských zemí EU komise až do loňského roku publikovala vždy až zároveň s doporučeními, co by dotyčný stát měl daný rok udělat ke zlepšení stavu svého hospodářství.

Loni poprvé byly publikovány na konci února, tak aby o nich byla možná diskuse na národní i evropské úrovni předtím, než komise svá doporučení vypracuje a v květnu či červnu předloží. Jedním z podkladů budou také národní programy reforem, které země do Bruselu odevzdají v dubnu.

V květnu 2015 komise vybídla Česko, aby zapracovalo na zjednodušení daňového systému, bojovalo s daňovými úniky, lépe řídilo své zdravotnictví a více zapojilo Romy do vzdělávacího systému.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…