Evropská společná měna se udrží, věří polovina Čechů podle průzkumu

10. 5. 2013 16:57

Evropská unie se stále potácí v hospodářských problémech. Navzdory tomu si přesně polovina dotázaných občanů myslí, že evropská společná měna tyto nelehké časy přežije. Pouze čtvrtina občanů Česka má však za to, že by se unie měla přetvořit v jeden evropský federativní stát. Třetina občanů však tento přerod EU důrazně odmítá.

Evropská společná měna se udrží, věří polovina Čechů podle průzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

„Polovina našich občanů (50%) předpokládá, že se Evropské unii podaří udržet společnou měnu. V listopadu loňského roku v to věřilo jen 39%. Názor, že by se EU měla přetvořit ve stát s federativním uspořádáním, sdílí v ČR každý čtvrtý občan (28 %),“ stojí ve zprávě agentury STEM. Na podzim loňského roku tři pětiny občanů věřily, že euro nakonec zkolabuje.

V přežití eura a hlubší federalizaci EU věří spíše voliči ODS a TOP 09

Stojí za pozornost, že se od roku 2010 v zásadě nemění počet lidí, kteří volají po hlubší federalizaci EU. Na druhé straně celých šestatřicet procent populace jednoznačně protestuje proti dalšímu propojování Evropy a vzniku federativního státu.

Z hlediska dělení politické scény na levici a pravici platí, že pravicoví voliči ODS a TOP 09 spíše věří v další budoucnost EU. Věří v ní také lidé vysokoškolsky vzdělaní a lidé lépe finančně situovaní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…