„Situace při vyjednávání vypadá tak, že zemím, které odmítají mechanismus rozdělení uprchlíků, se nic nestane,“ řekl de Maiziére. „Myslím, že bychom proto měli mluvit o nátlakových prostředcích. Často to jsou státy, které dostávají mnoho prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. A předseda Juncker navrhl, což považuji za správné, abychom mluvili o tom, že tyto země dostanou z fondů méně prostředků,“ dodal.
„Předseda Juncker ani komise si podobné věci není vědoma,“ prohlásil o něco později Schinas. Připomněl také, že k takovému kroku chybí jakýkoli právní rámec. Dohody o partnerství a operační programy pro nynější finanční období 2014 až 2020 neumožňují měnit rozdělení peněz. Teoreticky by podobný postup podle Schinase vyžadoval nové dojednání celého víceletého finančního rámce.
Mluvčí připomněl, že komise do svého balíku nových návrhů k řešení migrace naopak zapracovala jistou formu finanční pobídky. Za každého uprchlíka, kterého by v rámci přerozdělování migrantů přijala, by podle plánu EK přijímající země dostala 6000 eur (přes 160 000 Kč).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk