Evropské intelektuály islámský svět přitahoval vždycky. Roman Joch píše o jedné zvláštní úchylce

13.01.2017 8:51

Konzervativní aktivista a někdejší poradce předsedy vlády Petra Nečase Roman Joch se zamýšlí nad tím, proč v minulosti tolik Evropanů studovalo islám, a dokonce konvertovalo k islámu. V textu pro Lidové noviny dokonce zazněla věta, že čas islámu ještě přijde. Podle něho by se to mohlo stát, jenže to by arabské ženy oblečené v burkách nesměly vypadat jako černé plastikové pytle.

Evropské intelektuály islámský svět přitahoval vždycky. Roman Joch píše o jedné zvláštní úchylce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Byla doba, kdy bylo v Evropě „šik“ studovat islám, případně konvertovat k islámu a není to zas tak dávno, jak by se mohlo zdát. Řeč je o první polovině 20. století, ale i století 19. Turecká říše byla totiž například jedinou mocností, která neuznala dělení Polska. Prusko, Rakousko a Rusko si v 18. století rozdělily polské území mezi sebe a polský stát přestal existovat, alespoň z hlediska území. Polský duch a polská kultura žily dál. Osmanská říše konec Polska neuznala a našla u dvora místo i pro polského velvyslance. Podle Jocha můžeme v těchto dobách hovořit o určité islamofilii Evropanů.

Britský historik Hilaire Belloc ještě před druhou světovou válkou prohlašoval, že čas islámu v Evropě ještě přijde. Byl totiž toho názoru, že islám není samostatným náboženstvím, ale vlastně jen o něco čistším křesťanstvím. Proto tolik Evropanů přitahuje.

„Podle Belloca islám není samostatné náboženství, nýbrž křesťanská hereze, která křesťanství ‚očistila‘ od všeho tajemného a mysteriózního; tj. od svátostí a kněžství, a zbyly jen holá víra a etický systém. A to, dle Belloca, bude pro určité lidi přitažlivé vždy,“ upozorňuje Joch. „Nepodceňujte islám, jeho doba ještě přijde,“ psal prý historik Belloc.

Joch však pochybuje, že by čas islámu přišel v době, kdy muslimky nevypadají jako princezny z pohádek Tisíce a jedné noci, ale jako černé pytle. „O tom, zda může být stejně atraktivní i společnost, v níž ženy v burkách nebo nikábech vypadají jako černé plastikové pytle, jaksi pochybuji,“ uzavírá Joch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

8:51 Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

V pořadu Téma 90 na ČT24 byl hostem bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robe…