Evropské sny o LNG: Šéf Shellu je zboural. Černé na bílém

30.06.2022 8:10

Generální ředitel společnosti Shell Ben van Beurden ve středu vyjádřil obavy, že výpadek ruského plynu nepůjde během letošní zimy nahradit jen za pomocí zkapalněného zemního plynu (LNG). „Myslím, že nebude možné pokrýt celou kapacitu plynovodů z Ruska pomocí LNG,“ obává se podle agentury Reuters. Nutné podle něj budou v Evropě úspory.

Evropské sny o LNG: Šéf Shellu je zboural. Černé na bílém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6627 lidí
Van Beurden podle agentury Reuters uvedl, že se domnívá, že se na trzích s ropou a zemním plynem „budeme ještě nějakou dobu potýkat s poměrně velkou nejistotou“. Volné kapacity jsou totiž dle něho na „velmi, velmi nízké úrovni“ a světová poptávka po ropě a plynu se přitom ještě stále zotavuje po covidové pandemii. 
 
Světový systém rafinace ropy se dle něj vyčerpává, a proto rostou ceny benzínu a nafty, jež jsou nyní na vysokých úrovních kvůli sankcím uvaleným na Rusko a ruskému vyhrožování, které se již naplňuje při omezování dodávek plynu. 
 
Počítat do budoucna kromě Ruska nelze ani s Čínou – ta totiž podle van Beurdena „záměrně nebo z domácích důvodů nevyváží“.
 
Přestože jsou ceny na benzínových pumpách hrozivé, mnohem větší problémy nyní řeší evropské země kvůli vyhrožování Moskvy o zastavení plynu. Již nedávný pokles dodávek této strategické suroviny při údržbě plynovodu Nord Stream 1 donutil evropské odběratele obrátit se na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), ten však podle generálního ředitele Shellu nemusí stačit. 
 
V zimě dle van Beurdena za pomoci LNG celou kapacitu ruských plynovodů nenahradíme. „Myslím, že nebude možné pokrýt celou kapacitu plynovodů z Ruska pomocí LNG,“ obává se. Zřejmě tak podle něj bude nutné, aby se Evropa uskromnila a přijala významná opatření na úspory energií či určitou míru na jejich příděly. Pokud tak neučiní, má být z pohledu van Beurdena nadcházející zima „problematická“.
 
Právě zkapalněný zemní plyn (LNG) je surovinou, která má pomoci zajistit dostatek plynu i naší republice,  ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) nedávnou upozornil, že se Česku podařilo získat část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. 
 
„Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost. Ve spolupráci se skupinou ČEZ jsme získali část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. Tento krok nám pomůže zajistit dostatek plynu pro naše občany i firmy a snížit energetickou závislost na Rusku,“ informoval v polovině června Síkela.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

22:30 „Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která ve čtvrtek zkolabovala během jednání horní komory parlamentu,…